مجله ی اینترنتی ایرانیان،بورس،فرابورس،سیگنال سهام،فانوس،Mohsen Rezaei،تحلیل
مجله اینترنتی ایرانیان

نقل قول نوشته شده توسط shahgaldi مشاهده گفتگو
سلام خدمت استاد عزیز.
در این مطلبی که شما به نوشته تحریر درآوردید مطالبی نهفته وجود داشت که خیلی جای بحث دارد اما مهمترین برداشت شخصی من این است که باید صبر کرد و صبر.
اما آیا دیگران نیز منتظر می مانند یا بعضی با حرکات موذیانه و بعضی با حرکات کودکانه این صبر ما را بر هم نمی زنند؟
به نظر شما ذر این گونه موارد چه کار باید کرد یا شاید بهتر بگویم چطور می شو با این تصمیمات بعضی عجولانه و بعضی کاملا حساب شده مقابله کرد؟
دوست دارم پاسخ شما را با تصمیم خودم مقایسه کنم.
با تشکر از زحمات شما.
شاهگلدی.
با سلام خدمت شما بزرگوار .شاگردیم در محضرتان و در یك كلمه كه تشریح آن در ذیل امده باید بگویم شناخت

اما آیا دیگران نیز منتظر می مانند یا بعضی با حرکات موذیانه و بعضی با حرکات کودکانه این صبر ما را بر هم نمی زنند؟

به نظر شما ذر این گونه موارد چه کار باید کرد یا شاید بهتر بگویم چطور می شو با این تصمیمات بعضی عجولانه و بعضی کاملا حساب شده مقابله کرد؟

مسلما همین طور است كه می فرمائید .صبر و عجله ، طمع و ترس همیشه وجود دارد .اما موفق ترین ها كسانی هستند كه این احساسات یاغی و سر كش را كنترل می كنند . خود من هنوز نتوانسته ام كنترلی كامل بر این احساسات به دست بیاورم (نمونه ی آن فاذر و صف خرید در قیمت 580 و نزول چند روز بعد آن كه خود بر موضوع واقفید)
بازار سرمایه متشكل از سرمایه گذاران و شركت های سرمایه پذیر است .و در امر معاملات و همچنین رشد و سود اوری ( یا زیانباری) 3 طرف وجود دارد .خریدار-فروشنده و شركت .امر خرید و فروش كاملا ساده و بدیهی است .اما تنها چیزی كه بازار سرمایه را همیشه مبهم و بدون اصولی جامع می كند حضور هزاران خریدار و فروشنده است كه هر كدام به دلیلی خرید و فروش را انجام می دهند، هر كدام منطق و تحلیل با خصوصیات روانی خاص دارند .
و این است دلایل آنها ، هر چند مختصر ....

دلایل خرید

كسب نقدینگی جدید و دوری از راكد ماندن آن
افزایش احتمال صعود یك سهم و كسب انتفاع از رشد ان
نیاز به سرمایه ی بیشتر در اینده
ارضای حس خریدار بودن و به نوعی قدرتمند بودن و پز سرمایه گذار بودن
سودای ثروتمند شدن و ....

دلایل فروش

كسب سود ناشی از رشد قیمت سهمی كه قبلا در قیمت های پائین تر خریده اند .
نیاز مالی و لزوم تهیه ی نقدینگی برای مشكلات زندگی
سر رسید های قرارداد های اعتباری كه با كارگزاری ها بسته می شود
خروج موقت و حصول اطمینان از امنیت بازار (مثل اوضاع حاضر) ترس و طمع
خروج از بازار و مشاركت در بازار های موازی و هم رده (اگر نرخ بازده بازارهای موازی نسبت به بازار سهام افزایش یابد خروج بیشتر خواهد بود)
تفكر نوسانگیری آن ها از نوع اسكالپ ( گنجشك روزی ها)
كه البته در ایران باید گفت شبه اسكالپ

نوع تحلیل و دیدگاه

1- تحلیل جامع و اصولی با تعیین حدود ضرر و زیان : مسلما افرادی كه با چنین دیدی وارد بازار می شوند از نزول های مقطعی نمی ترسند و می دانند كه این نزول ها لازمه ی رشد پر قدرت و بلند مدت سهم است (اصطلاحا این افراد سهم را می خرند و می اندازند در گنجه و موقعش كه شد میروند سراغش -- در سیكل های خرید سهام و طبقه بندی تریدر ها این عزیزان همان هایی هستند كه در زمان بی اطلاعی بازار سهم را به قیمت مفت می خرند و زمانی كه همگان هجوم آوردند و اخبار خوب از همه جا منتشر می شود با 300 الی 500 درصد سود شیرین شروع به عرضه می كنند.)

2- تحلیل ذهنی و نیمه اصولی : كسانی كه با این دید وارد بازار می شوند هر چند كه دیدی كلی دارند اما از نوسانات مقطعی هم می ترسند و گاها تحت تاثیر قرار می گیرند

3- تحلیل ذهنی و تعصبی و فاقد بنیه ی علمی: عده ای فكر می كنند كه بازار همانطور كه انها فكر كرده اند حركت می كند .وقتی سهمی را می خرند انتظار دارند با تمام قدرت راهش را برود .بنابراین اگر سهم در راه رشد به مانعی برخورد كند اینان بلا درنگ از سهم خارج شده و .... یا اینكه اینقدر با آن می مانند تا كال شوند .

4- تریدر های اخباری (تحلیل گران اخبار) : اینها بلافاصله پس از درج خبری وارد سهم می شوند و با خبری دیگر از ان خارج .تحلیل اخبار خود اصولی دارد و خود اخبار هم اصولی دیگر و تحلیلگری آن اصــــــــــولی دیــــــــــــگرتر
مثلا اخبار باید به موقع ، مطمئن ، تاثیر گذار (سوخت نشود) ، موثق ، مرتبط و... باشد . جناب قنبری یكی از تحلیلگران اخباری خوب بازار ایران هستند .

5- استفاده از لیدری افراد دیگر : شخصی كه لیدر است باید خیر خواه و آگاه باشد ، و از منافع سهامدارانی كه تحت لیدری او هستند حمایت كند نه اینكه به انها سهم قالب كند.حقا كه در این تایپك لیدر هایی نیكو صفت و لطیف طبع حاضرند.


تاثیر پذیری سهم
0- خواست سهامداران عمده
1- عرضه و تقاضا
2- اخبار پیرامونی شركت
3- اقتصاد كلان
4- اقتصاد خرد
5- سیاست های دولتی و جهانی
6- ارتباطات دولتی و جهانی
و.... الی ماشاءالله تا فردا باید شماره بزنم


همین 4 دلیل را اگر بخواهیم با هم مخلوط كنیم آن قدر از ان مطلب بیرون می اید كه می توان از ان چند كتاب نوشت .

این همه مطالب پراكنده برای عبارتهای پائین بود

اگر قصد معامله دارید اصول زیر را در نظر بگیرید .

1-چقدر ریسك پذیر هستید و چقدر ریسك گریز - نسبت این دو باید متناسب باشد

2- نسبت ریسك به بازده مورد انتظار شما چقدر است .آیا این نسبت با همدیگر تناسب دارد -- یك راهنمایی ،،
نقل از استاد نصرتی فر بورس كرج،، ریسك بالا = بازده بالا و ریسك كم = بازده كم و جایی كه این توازن بر هم بخورد سود كلان و ضرر كلان هم به وجود می اید .

3-آیا بازار و اصول انرا میشناسید ، از حقوق خود اطلاع دارید (تو ایران دنبال حقوق و احقاق حق نباش)

4- ریسك های سیستماتیك و غیر سیستماتیك را بشناسید و تاثیر آنها را برآورد كنید .

5- متغییرات را بشناسید و احتمالات را لحاظ كنید .وزن احتمالات و درصد صحت انها وزن تحلیل شما را مشخص می كند (در مواردی كه پس از تحلیل هنوز ابهام وجود دارد به تحلیل شما جهت می دهد)

6- رقیب خود را بشناسید .رقبای ما همیشه قدرتمند تر ، ثروتمند تر ، مسلح تر و با تجربه تر و .... هستند .پس بدانید شما زمانی سود می كنید كه در مسیر خواست انها قرار بگیرید .البته همیشه این طور نیست و گاها ما هم بر صورت انها سیلی می زنیم.پس مسیر انها و زمان مشاركت با انها را خوب بشناسید و گاهی هم آنها را اذیت كنید .هر چند انها ما را بیشتر اذیت می كنند

7- بازار سرمایه هیچ فرمول خاص و پیچیده ای ندارد .تنها راه تسلط و ماهیگیری از این بازار شناخت است .فرمول های انتگرال های اله و بله نیست كه بهانه بیاوریم بگوئیم سخت و فرّار است .شناختن بازار در مواجهه با ان راحت تر صورت می گیرد .

پس زمانی كه شما این اصول بلند بالا را عملی كنید دیگر تحت تاثیر عملیات موذیانه و یا بعضی حركات كودكانه قرار نخواهید گرفت . و این شمائید كه انها را تحت تاثیر قرار می دهید.در كل منطق خود را از راه صحیح به بازار القا كنید.

1 نكته : صبر هم اندازه ای دارد .اگر دیدید كه صبر شما موجب شده فقط نظاره گر بازار باشید بدانید این صبر از حد متعارف تجاوز كرده ، پس تجدید نظر لازم است .

و در نهایت كسی برنده است كه صبر، طمع ، ترس و .... را كنترل كند ( آقا جان -همه ی عزیزان بازاری و فاذری و جناب شاهگلدی بزرگوار اگر خود را بشناسی جهان را شناخته ای .؛ همین و بس)

نقل قول از جناب نصرتی فر بورس كرج :

من در این 20 سال به این نكته رسیدم كه تمام بازار سرمایه در شناخت خود و تعریف صحیح ریسك و مدیریت سرمایه گذاری خلاصه می شود و بس

و جمله ی : تحلیل گران خوب و خبره ی بسیاری وجود دارند اما درصد كمی از انها تریدر خوب و خبره هستند را همیشه به ذهن بسپاریم.


و در نهایت هر موضوعی كه برایمان مبهم بود به لطف برادران لری پیج و سرگئی برین دیگر مبهم نخواهد بود .كپی و پیست در جستجو گر گوگل . و راهی تا دانشمند شدن ما نمانده .فقط همت می طلبد .


موفقیت و پیروزیتان را آرزومندم .
آن چیزی كه هستیم اندیشه ی دیروز ماست و اندیشه امروز ما فردایمان را رقم میزندطبقه بندی: روانشناسی بازار ایران، 
ارسال توسط م رضایی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic