مجله ی اینترنتی ایرانیان،بورس،فرابورس،سیگنال سهام،فانوس،Mohsen Rezaei،تحلیل
مجله اینترنتی ایرانیان

هلیکوپتر Mi-8ATMsh Terminator ، ارابه ی آهنین کماندوهای Spetsnaz

http://8pic.ir/images/to2i6m4s5putxkx3eu9.jpg

این هلیكوپتر یكی از قدرتمند ترین و كاربردی ترین ادوات زرهی و نظامی است


عملیات های ویژه پشت خطوط دشمن علاوه بر کماندوهای ویژه و ورزیده و سلاح های سبک و سنگین دقیق ، نیاز به هلیکوپترها و خودروهای اصلاح شده برای انتقال نیروها به منطقه تحت هر شرایط آب و هوایی و به مخفیانه ترین و سریعترین شکل ممکن است که در این میان هلیکوپترها با سرعت بالا نسبت به وسایل زمینی برای انتقال کماندوها از توجه ویژه در کشورهای پیشرفته نظامی برخوردار است .

در این میان نیروهای ویژه ی روسیه موسوم به Spetsnaz نیز در چند سال گذشته اقدام به دریافت هلیکوپترهای جدید با ماموریت های انتقال سریع نیروها (Rapid Deployment) در شرایط ویژه و حمایت از نیروها کرده است . این هلیکوپتر که با نام Mi-8ATMsh معرفی شده و در رسانه ها ملقب به Terminator گشته است در واقع نمونه ی پیشرفته و تهاجمی هلیکوپتر ترابری موفق Mi-171 است که مجهز به آخرین تجهیزات برای عملیات های ویژه گشته است .

هلیکوپتر تهاجمی Mi-8ATMsh برای افزایش بقاپذیری در ماموریت خود جهت انتقال نیروها به منطقه و حمایت آنها مجهز به ارتقاهای جدیدی از جمله افزایش حفاظت در مقابل تهدیدات از طریق اضافه شدن زره های کولار به بدنه و بخصوص نقاط آسیب پذیر هلیکوپتر مانند پنجره های شیشه ای که آنرا از مدلهای قبلی متمایز میکند ، گشته است ، همچنین اخلالگر الکترواپتیکی L166V1AE Hot Brick که در بالای هلیکوپتر نصب شده قابلیت محافظت از هلیکوپتر در مقابل موشک های جستجوگر IR مانند Stinger ، Red Eye ، Chapparel و Side Winder با ارسال امواج نویز مدوله شده ی IR با پوشش 330 درجه ای ، منجر به انحراف موشک از مسیر میشود .

بعلاوه از این از انعکاس دهنده های اتوماتیک ASO-2V برای افزایش محافظت در مقابل موشک های جستجوی حرارتی (که پیش از این روی هلیکوپترهای سری Hind نصب شده بود) استفاده شده و همچنین تدابیر ویژه ای برای حفاظت مخازن سوخت هلیکوپتر از جمله استفاده از مخازن Self Sealing انجام شده است .


تصویر

فرستنده اخلالگر L166V1AE

تصویر

محل نصب فرستنده ی اخلالگر روی هلیکوپتر Mi-8ATMsh

جهت انجام عملیات در شرایط آب و هوایی مختلف ، ترمیناتور مجهز به سیستم های الکترواپتیکی دید جلونگر فروسرخ (FLIR) ، دوربین های دید در شب و سیستم هدایت ماهواره ای شده است ، درب پشت هلیکوپتر از حالت Calm Shell به Ramp تبدیل شده و سیستم الکتریکی LPG-150 برای پیاده شدن کماندوها بروش Rappel بدون نیاز به نشستن هلیکوپتر نیز تعبیه شده است ، همچنین دماغه ی هلیکوپتر نسبت به مدل های قبلی شکل دلفین مانند دارد .

http://8pic.ir/images/w9tjv2ogi98bc3cq6ier.jpg
درب شیبدار (Ramp) هلیکوپتر

http://8pic.ir/images/2r2wenag80qkvhf48s3.jpg
نمای جلوی هلیکوپتر ، دماغه ی دلفینی هلیکوپتر ، صفحات زرهی نصب شده روی بخش شیشه ای هلیکوپتر و سامانه ی دید FLIR نصب شده در زیر بدنه مشخص است

http://8pic.ir/images/foxyh2a7cqrsnm88ierp.jpg
نمای نزدیک از سامانه ی دید فروسرخ (FLIR) نصب شده روی ترمیناتور


در کنار پنجره ها خروجی های هلیکوپتر اسلحه های AKS-74U برای استفاده خدمه هلیکوپتر نصب شده ، همچنین برای حمایت آتش نیروهای ویژه در مقابل تهدیدات ، دو بالچه ی حمل تسلیحات به هلیکوپتر اضافه گشته است که قابلیت استفاده از سیستم موشکی ضدتانک Shturm-V با استفاده از موشک های 9M120 یا 9M114 (با قابلیت حمل حداکثر 8 موشک) ، راکت های غیرهدایت شونده ی S-8 ، پاد های تیربار 23 میلیمتری GSh-23L قابل نصب در زیر 6 ریل مدل DB3-57KrVM زیر بالچه ها و دو تیربار 7.62 میلیمتری در طرفین هلیکوپتر نصب شده است .

هلیکوپتر قابلیت حمل 37 کماندو با ساز و برگ کامل ، 4000 کیلوگرم بار یا 12 مصدوم روی Strecher بهمراه یک پزشک بوده ، برد حداکثر 570 کیلومتر و حداکثر سرعت 260 کیلومتر بر ساعت از خصوصیات این هلیکوپتر میباشد. بنابر اظهارات تحلیلگران نظامی روسی ترمیناتور در تست های میدانی قابلیت بقاپذیری و اطمینان پذیری بالای خود و استفاده ی آسان را به اثبات رساند ، تعداد 10 فروند از این هلیکوپترها در سال 2010 و تعداد نامعلومی در ژوئن 2011 به نیروی هوایی روسیه (VVS) تحویل شده است .


منابع :

http://www.defenceta...o-russia-34921/
http://english .ruvr....a/54505869.html
http://www.airwar .ru...h/mi8atmsh.html
http://www.rg .ru/201...terminator.html
http://www.vertolet-.../mvz/mi-8amtsh/
http://warfare .ru/db...51/linkid/2370/پالایشگاه کرکوک، آماج حمله فانتوم ایرانی,جنگ تحمیلی

سوخو 47 برکوت,SU 47 Berkut,سوخوی47 – عقاب طلایی,Sukhoi Su-47 Berkut

جنگنده ی نوین Su-35BM نابودگر بی رحم,سوخو 35 بی ام,تسلیحات

جنگنده ی نوین Su-35BM نابودگر بی رحم,سوخو 35 بی ام

جنگنده های نسل پنجم,F-14, F-18, Mig-29, Su-27

تمرین خلبانان اسرائیلی با میگ29 به منظور حمله به ایران,جنگ

نبرد بین F-4 و F5,اف4,اف5,f-4,f5,مقابله جنگنده ها

عکسهای جدید از هواپیمای صاعقه,صاعقه ایران,جنگنده ایرانی

معرفی کامل سوپر اتاندارد,جت جنگی فرانسه,اتاندارد فرانسه

جنگنده رادارگریز ساخت ترکیه,جنگنده های تركیه,رادار گریز

معرفی جنگنده سوپراتاندارد,Super Etandard,خصوصیات اتاندارد

معرفی جنگنده سوپراتاندارد,Super Etandard,اتاندارد فرانسه,تسلیحات اتاندارد

معرفی جنگنده سوپراتاندارد,Super Etandard,اتاندارد فرانسه

رونمایی از جنگنده جدید Sukhoi T-50 در نمایشگاه هوایی MAKS 2011,سوخو تیطبقه بندی: علوم نظامی و جنگ افزار، 
برچسب ها: اشنایی با هلیکوپتر Mi-8ATMsh Terminator ارابه ی آهنین کماندوهای Spetsnaz، هلیکوپتر Mi-8ATMsh Terminator، Mi-8ATMsh Terminator، Mi-8ATMsh، Terminator، ارابه ی آهنین کماندوهای Spetsnaz،
ارسال توسط م رضایی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic