مجله ی اینترنتی ایرانیان،بورس،فرابورس،سیگنال سهام،فانوس،Mohsen Rezaei،تحلیل
مجله اینترنتی ایرانیان


http://8pic.ir/images/dq7gh6ppe5mm69gk3e.jpg
THAAD Battalion

برنامه مدون  بکارگیری THAAD :

نیروی زمینی ارتش ایالات متحده آمریکا در نظر دارد 80 الی 99 سایت پرتابگر THAAD به همراه 18 رادار زمینی و بیش از 1422 موشک رهگیر را به خدمت خود درآورد. هم اکنون (سال 2008 میلادی)  2 گردان THAAD به همراه 4 ایستگاه پرتابگر در ایالات متحده فعال میباشند. در ماه September سال 2008 میلادی, امارات متحده عربی درخواست خرید 3 سایت THAAD متشکل از 147 موشک رهگیر, 4 رادار زمینی TMD-GBR, شش ایستگاه کنترل آتش و 9 پرتابگر را به وزارت دفاع ایالات متحده ابراز نمود.


http://8pic.ir/images/26vi1cbghp0x8dk37z2.jpg


سایت آتش (Battery) :

هر سایت آتش THAAD بطور معمول دارای 9 پرتابگر موشک میباشد که هریک از آنها به 8 موشک رهگیر مجهز میگردند. همچنین 2 مرکز سیار عملیات تاکتیکی (Tactical Operation Centre و یا TOC) به همراه یک عدد رادار زمینی TMD-GBR به همراه هر سایت اعزام میگردند.

موشک رهگیر
THAAD :

کلیه اطلاعات مربوط به رهگیری هدف و سایر مشخصات حیاتی, پیش از شلیک نهایی به کامپیوتر هوشمند موشک رهگیر در داخل Launcher منتقل میگردند. با اینحال بروزرسانی اطلاعات تکمیلی در خصوص هدف به طور لحظه ای نیز جهت موشک در حال پرواز ارسال میگردد تا هدف همواره در بهترین نقطه تیر رس موشک قرار داشته باشد. طول این موشک معادل 6.17 متر میباشد و در بخش موتور, یک نمونه راکت و تک مرحله ای سوخت جامد به همراه خروجی با قابلیت رانش متغیر موجود است. این موتور بطور اختصاصی توسط کمپانی Pratt & Whitney Rocketdyne طراحی و تولید گردیده است و وزن کلی موشک را در لحظه شلیک به حدود 900 کیلوگرم میرساند. با اینحال یک موتور جداگانه در بخش انتهایی تقویت کننده (Interstate) نصب گردیده است. این موتور به فرایند جدایش بخش KV از تقویت کننده و پیش از اصابت به هدف کمک بسزایی میکند.

http://8pic.ir/images/51iyyieh1p020wvfgdy.jpg
THAAD Seeker & Killer Vehicle 

بخش سرجنگی کشنده (KV) مجهز به یک عدد سامانه کنترل وضعیت و جهت (Divert and Attitude Control System و یا همان DACS) و سوخت مایع میباشد که مجددا" توسط Pratt & Whitney Rocketdyne و در جهت هدایت موشک در مرحله Terminal به سوی هدف طراحی گردیده است. همچنین ماژول های حسگر مادون قرمز در بخش کلاهک و دماغه موشک قرار گرفته اند تا در مرحله نهایی Terminal و در نزدیکی هدف, با قفل نمودن بر روی آن اقدام به انهدام مطمئن و کمترین ضریب خطا نمایند. در طول مرحله اولیه شلیک موشک از پرتابگر, پنجره حسگرهای مادون قرمز و حرارت یاب توسط 2 عدد دریچه محافظ پوشانده میگردند تا حرارت ناشی از پرتاب موشک موجب اختلال در سیستم ردیاب نگردد. حسگر مادون قرمز InSb بطور اختصاصی توسط کمپانی BAE Systems توسعه یافته است و توانایی پوشش و رهگیری امواج حرارتی با طول موج 3 الی 5 میکرون را دارا میباشد. سرعت این موشک در آخرین مرحله پروازی و پیش از برخورد با هدف معادل 2800 متر بر ثانیه ( 10080 کیلومتر بر ساعت) محاسبه گردیده است.

http://8pic.ir/images/oqkj440h6vezjq89nejs.jpg

M1075, خودروی حامل پرتابگر :

مجموعا" 9 خودروی M1075 حامل پرتابگر موشک, در یک سایت آتش THAAD حضور دارند. این خودروی سنگین توسط کمپانی Oshkosh Truck Corporation مورد بهسازی قرار گرفته است و همچنین مجهز به سامانه تمام خودکار گلوله گذاری از نوع HEMTT-LHS میباشد. طول این خودرو معادل 12 متر و عرض آن 3.25 متر تعریف گردیده است و میتواند تعداد 8 فروند موشک رهگیر THAAD را بصورت آماده شلیک و 2 فروند را به عنوان ذخیره در خود جای دهد. باطری های اسید سربی (مشابه نمونه های مورد استفاده در اتومبیل) به عنوان تامین کننده اصلی نیروی اولیه در این خودرو مورد استفاده قرار میگرند. این باطری ها توسط یک عدد دیزل ژنراتور کم صدا شارژ میگردند. پس از شلیک کلیه 8 موشک, تنها 30 دقیقه زمان جهت بارگذاری مجدد پرتابگر مورد نیاز است.

http://8pic.ir/images/2p3dso2xfhx1960m6s.jpg
M1075 Truck

رادار زمینی (GBR) :

رادار زمین پایه و بسیار پیشرفته AN/TPY-2 ساخت کمپانی Raytheon Systems وظیفه نظارت, طبقه بندی و شناسایی کلیه تهدیدات هوایی در سامانه  THAAD را بر عهده دارد. سپر موشکی THAAD همچنین توانایی ارتباط گسسته با ماهواره های شناسایی و نظارت هوابرد پیشرفته همچون Brilliant Eyes (چشمان درخشان) را دارا میباشد. آنتن رادار TPY-2 به تنهایی توسط یک فروند هواپیمای ترابری C-130 قابل حمل است اما جهت انتقال کلیه متعلقات رادار 5 فروند هواپیما غول پیکر C-5 Galaxy مورد نیاز میباشد. رادار AN/TPY-2 دارای صفحه و دیافراگم وسیع با مساحت 9.2 مترمربع همراه با فرستنده های آرایه فازی بر روی بازه فرکانسی X و حاوی بیش از 25.344 ماژول فرستنده و گیرنده جامد امواج Microwave میباشد. این رادار توانایی رهگیری کلیه تهدیدات موشکی و بالستیک را در محدوده 1000 کیلومتر دارا میباشد.

http://8pic.ir/images/aly9yoyl2ue0bh519tsn.jpg
Brilliant Eyes Satellite


اولین رادار تولید شده از این نوع, در پایگاه موشکی White Sands (شن های سفید) واقع در ایالت New Mexico آمریکا مورد آزمایش قرار گرفت. در ماه September سال 2004 میلادی, رادار سامانه THAAD موفق به رهگیری اولین موشک بالستیک گردید, این هدف توسط موشک های رهگیر سامانه PAC-3 با موفقیت مورد انهدام قرار گرفت (در آن سال موشک های رهگیر THAAD آماده آزمایش رهگیری نبودند). در ادامه این برنامه, دومین رادار TPY-2 در ماه June سال 2007 به پایگاه White Sands تحویل داده شد.

http://8pic.ir/images/01lxhdral3r7px2e0z3n.jpg
White Sands Missile Range

مرکز عملیات تاکتیکی (TOC) :

هر سایت THAAD شامل 2 مرکز عملیات تاکتیکی (TOC) میگردد. واحد TOC سابقا" توسط کمپانی Litton Data Systems Division طراحی گردیده بود اما کمپانی Northrop Grumman اقدام به توسعه مجدد و تطبیق آن با سپر دفاعی THAAD نمود. هر واحد عملیات تاکتیکی نیازمند 2 اوپراتور میباشد و همچنین جهت پردازش اطلاعات و داده های الکترونیکی, از 3 عدد هسته قدرتمند Hewlett-Packard HP-735 بهره میبرد.

http://8pic.ir/images/jgebzzvp92eioof96npi.jpg
(Tactical Operation Center (TOC

واحدهای سیار BMC3I :

سامانه THAAD بگونه ای طراحی گردیده است تا قابلیت ارتباط و ارسال اطلاعات هدف به سایر سامانه های دفاعی و تسلیحات بازدارنده را نیز دارا باشد. به عنوان مثال این سامانه میتواند با ایجاد ارتباط یکپارچه با مرکز فرماندهی دفاع ضد بالستیک ایالات متحده و یا شبکه اطلاعات دفاع هوایی پیوسته (یکی از شبکه های امنیتی ایالات متحده) و مراکز مدیریت و فرماندهی نبرد, اقدام به ایجاد پوشش اطلاعاتی و دفاعی زنجیروار و گسسته نماید. هم اکنون کمپانی آمریکایی Northrop Grumman به عنوان پیمانکار توسعه واحد ارتباطی BMC3I در پروژه THAAD مشغول فعالیت میباشد.

http://8pic.ir/images/ovx00verc9y5uzabppwo.jpg
TOC Truck

عبارت BMC3I تلفیقی از معادل انگلیسی عبارات: مدیریت و فرماندهی نبرد, کنترل, کامپیوترها و هوشمند میباشد. این واحد در داخل یک پناهگاه بسیار مستحکم و ایمن و قرار گرفته بر روی یک خوردروی نظامی چند منظوره با تحرک بالا (HMMWV) نصب میگردد. همچنین واحد ارتباطات سامانه THAAD توانایی استفاده هم زمان از اطلاعات سامانه ها و شبکه هایی همچون: توزیع اطلاعات تاکتیکی مشترک (Joint Tactical Information Distribution System و یا JTIDS), تجهیزات سیار مشترک, سامانه رادیویی تک کانال زمینی و هوابرد (Single Channel Ground and Airborne Radio System و یا SINCGARS) و در نهایت "ترمینال تاکتیکی و مشترک جهت تبادل اطلاعات صوتی و داده ها" جهت انتقال هوشمند داده ها را دارا میباشد.

http://8pic.ir/images/qkcm1s9pzlj6thril2i.jpg
THAAD BMC3I

مطالب مرتبط
ین

فالکرومهای ایرانی و پروازی دوباره,جنگنده فالكروم,MiG-29UB

معرفی جدیدترین جنگنده دنیا,F-35B,جنگنده عمود پرواز,اف 35 بی,F-35A

جدیدترین جنگنده دنیا,F-35B,جنگنده عمود پرواز,اف 35 بی,F-35A

آشنایی کامل با جنگنده F-35 Lightning II,لباس خلبانی,Pilot

F-14 Tomcat,تام كت اف 14,تام كت,جنگنده اف 14

آشنایی با جنگنده چند منظوره میگ-33,Mikoyan MiG-33,میگطبقه بندی: علوم نظامی و جنگ افزار، 
برچسب ها: آشنایی با سیستم پدافندی THAAD، سپر موشکی ایالات متحده، آشنایی با سیستم پدافندی THAAD سپر موشکی ایالات متحده، THAAD، سیستم پدافندی THAAD، سیستم پدافندی تاد، سپر دفاع موشکی ایالات متحده که با نام اختصاری THAAD، Terminal High Altitude Area Defense، سامانه پدافند منطقه ای ارتفاع بالا، سامانه پدافند منطقه ای ارتفاع بالا تاد، سامانه پدافند منطقه ای ارتفاع بالا THAAD، اشنایی با سامانه پدافند منطقه ای ارتفاع بالا THAAD، Missile Defense Agency، MDA، ویژگی های منحصر بفرد سامانه THAAD، سامانه THAAD، سامانه رهگیری ارتفاع بالا (Upper Tier) در THAAD، AN/TPY-2 Radar، THAAD Interceptor Missile، THAAD Radar Site،
ارسال توسط م رضایی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic