مجله ی اینترنتی ایرانیان،بورس،فرابورس،سیگنال سهام،فانوس،Mohsen Rezaei،تحلیل
مجله اینترنتی ایرانیان

رویارویی فرودگاه Pristina ، امتیازی که کرملین روی زمین از ناتو گرفت

http://setfa.net/images/p2nj5ckl1f4157hltkoo.jpg

سال 1999 میلادی ، یوگوسلاوی ، پس از 78 روز بمباران هوایی سنگین ناتو که مورخان از لحاظ ابعاد آنرا با بمباران های جنگ جهانی دوم مقایسه میکنند ، نیروهای نظامی صرب با عقب نشینی از منطقه ی ویران شده ی کوزوو موافقت میکنند .

نیروهای ناتو سرمست از پیروزی در حال آماده شدن برای سرازیر شدن به خاک کوزوو و گرفتن غنیمت های خود تحت عنوان عملیات صلح بانی "Joint Guardian" هستند ، یکی از اصلیترین اهداف ناتو در فاز اولیه استقرار در کوزوو ، بدست گیری کنترل فرودگاه Pristina که یکی از مخوف ترین پایگاه های نظامی یوگوسلاوی بنام Slatina مجهز به شبکه ای از آشیانه های زیرزمینی هم در آن قرار داشت بود ، اهمییت استراتژیک این فرودگاه برای ناتو جهت انتقال هوایی نیروها و مهمات به نیروهای منطقه و همچنین استفاده از آن به عنوان سرفرماندهی عملیاتی نیروهای ناتو در کوزوو بود . این فرودگاه در 12 کیلومتری پریستینا ، پایتخت ایالت کوزوو واقع شده است .

نیروهای تحت امر ژنرال جکسون از بریتانیا مستقر در پایگاه مقدونیه در حال انجام آخرین آماده سازی ها برای اعزام به کوزوو بودند ، قرار بود عملیات روز 12 ژوئن آغاز شود . در روز 12 ژوئن نیروهای چند ملیتی ناتو با عبور از مرز مقدونیه کوزوو از هوا و زمین وارد خاک منطقه شدند . اما باور چیزی که میدیدند برایشان بسیار سخت بود ! نیروهای ویژه روسی پیش از آنها فرودگاه Pristina را تصرف کرده بودند و مسیر ورود نیروهای ناتو به فرودگاه توسط نیروهای مشترک روس-صرب بلوکه شده بود

http://setfa.net/images/kygu4ha2d2ca4svdyp9.jpg
نیروهای روسی در حال نگاه کردن به سربازان ناتو از ورودی فرودگاه پریستینا

تنها چهار ساعت قبل از آغاز اعزام نیروهای ناتو به داخل خاک کوزوو ، 270 سرباز از نیروهای ویژه ی روسیه (Spetsnaz) مستقر در بوسنی به همراه نفربرها و کامیون های نظامی طی یک عملیات ضربتی با هواپیماهای ترابری نیروی هوایی (هرچند برخی از منابع از جمله واشنگتن پست ، انتقال نیروها را بصورت زمینی و توسط نفربرها و کامیون های نظامی اعلام کرده اند) از سمت شمال وارد منطقه شده و با فرود در فرودگاه Pristina کنترل این پایگاه را بدست گرفته بودند . هدف روسها از تحت کنترل در آوردن پایگاه هوایی باز شدن مسیر برای اعزام نیروی کمکی نیروی هوایی از خاک روسیه بود .

گزارش BBC از ورود روسها به منطقه بسیار جالب است "ارتش روسیه همانند ارتشهای آزادی بخش توسط هزاران صرب مورد خوشامدگویی قرار گرفت ، نیروی پلیس نظامی صرب که قرار است تا ساعاتی دیگر مطابق با قطعنامه ی سازمان ملل از کوزوو خارج شود هم اکنون خیابان های منتهی به فرودگاه پریستینا که روسها در آن مستقر شده اند را بسته است"

کاملا مشخص نیست دستور این عملیات از ابتدا توسط یلستن تایید شده بود یا بعدا توسط مقامات نظامی به او تحمیل شد اما آنچه که واضح بود این بود که کرملین پس از تلاش های فراوان برای راضی کردن صربها برای توقف عملیات در کوزوو انتظار داشتن سهم در عملیات صلح بانی در کوزوو را داشت اما با مخالفت ناتو با این پیشنهاد ، مقامات سیاسی روسیه احساس کردند از طرف غرب فریب خورده اند . کرملین نیز یک روز پس از استقرار نیروهای روسی اعلام کرد دستور عملیات توسط شخص یلستن صادر شده است .

همچنین همراهی ویکتور زاوارین ، نماینده ی روسیه در ناتو با نیروهای ویژه روسی مستقر در پایگاه پریستینا و البته ارتقا درجه ی او توسط یلستن به درجه ی "کلنل ژنرالی" آنهم در هنگام حضور او در پایگاه پریستینا نشانه ای دیگر از صدور دستور این عملیات از طرف بالاترین مقامات روسیه بود . گفته میشود هدف ثانویه ی روسها از این عملیات جلوگیری از افتادن سامانه های پیشرفته ی پدافندی از جمله پدافند S-300PMU و سیستم راداری پسیو Tamara ساخت چک یا حتی سلاح های شیمیایی که در تونل های طویل پایگاه اسلاتینا قرار داشت ، به دست نیروهای ناتو بود . بنابر گزارش روزنامه ی ایندپندنت ، 6 فروند میگ-21 صرب که با حفاظت بانکرهای زیرزمینی از بمباران های ناتو جان سالم بدر برده بودند در روز اول استقرار روسها در پایگاه به شمال صربستان انتقال داده شدند . با وجود نصب کردن سنسورهای شنود توسط ناتو در اطراف پایگاه ، واحد جمع آوری اطلاعات الکترونیکی ارتش کانادا (که همراه نیروهای انگلیسی و فرانسوی وارد کوزوو شده بود) نتوانست ماهیت فعالیت های روسها در پایگاه را کشف کند .

ژنرال جکسون در زندگی نامه ی خود مینویسد : پس از تماس با ژنرال کلارک ، با یک کلنل روسی در یونیفرم کامل مواجه شدم که منتظر من بود ، او خود را کلنل گروموف ، وابسته ی نظامی در Skopje معرفی کرد و نامه از طرف وزارت دفاع روسیه به من داد که در آن نوشته شده بود "عناصر پیشروی نیروهای صلحبان روسیه در کوزوو (KFOR) هم اکنون کنترل فرودگاه Pristina را بدست گرفتند"

http://setfa.net/images/kchxq5djto0pxp3mur2.jpg

سرفرماندهی ناتو ژنرال کلارک که انتظار یک ورود بی دردسر به کوزوو را داشت از حضور پیش بینی نشده ی روسها در پریستینا شگفت زده و خشمگین شده بود و بسرعت با رییس وقت سازمان ناتو ، خاویر سولانا و پنتاگون جهت واکنش به استقرار روسها تماس گرفت و چراغ سبز حمله را دریافت کرد . سرفرماندهی ناتو بسرعت طرحی برای یورش به فرودگاه بوسیله ی گروهی متشکل از 500 سرباز انگلیسی و فرانسوی ناتو با حمایت تانک و هلیکوپترهای آپاچی گرفت . اما مقامات نظامی بریتانیایی از جمله افسر James Blunt (که بعدها به شغل خوانندگی روی آورد) و ژنرال جکسون که از تبعات این حمله در کرملین نگران بودند از فرمان کلارک ممانعت کردند .

در مرکز فرماندهی نیروهایم که در ساختمان یک انبار در مقدونیه بود به ژنرال کلارک گفتم "حاضر نیستم بخاطر تو جنگ جهانی سوم را شروع کنم!" (به نقل از زندگینامه ی ژنرال جکسون)

کلارک برای فشار به مقامات نظامی انگلیسی با فرمانده کل قوای بریتانیا ، ژنرال کارلز گوتری تماس گرفت اما در آنسوی خط تلفن نیز لندن مخالفت خود از درگیر شدن با روسها را ابراز داشت ، جکسون در مقابل به نیروهای ائتلاف دستور داد پایگاه پریستینا را بطور کامل محاصره کنند و نیروهای فرانسوی/انگلیسی مستقر در منطقه به حالت آماده باش در آمدند.

http://setfa.net/images/jtph6poqou32hgdphq.jpg
هلیکوپترهای شینوک ناتو در حال استقرار نیروها در اطراف فرودگاه Pristina

در شرایطی که دولت کلینتون و رسانه های دموکرات شدیدا سعی در ناچیز و بی اهمییت نشان دادن حضور نیروهای روسی در پایگاه هوایی Pristina داشتند از در آنسوی مرزها خبرهای رعب آورتری به گوش میرسید : ارتش روسیه در واکنش به محاصره ی فرودگاه پریستینا بسرعت در حال تدارک نیروهای کمکی برای اعزام به کوزوو بود . بنابر اطلاعات موجود ، چندین پایگاه هوایی روسیه به حالت آماده باش قرار گرفت و چندین گردان هوابرد برای اعزام در مدت حداکثر 2 ساعت به وضعیت آماده باش در آمدند . به گزارش CNN آژانس های اطلاعاتی آمریکا در آن زمان تخمین زدند نیرویی به استعداد 1000 نفر از گردان های هوابرد روسیه در حال آماده شدن برای اعزام به پریستینا است . همچنین کاروانی از واحدهای ارتش روسیه مستقر در بوسنی متشکل از 60 خودروی نظامی و 100 سرباز برای حمایت از نیروهای ویژه روسی در پایگاه پریستینا در مرز بین بوسنی و کوزوو مستقر شدد . در جبهه ی دیپلماتیک درگیری شدیدی بین مقامات روسیه و غرب پیش آمده بود ، روسها غرب را به کنار گذاردن مسکو در برنامه های صلحبانی در کوزوو متهم میکردند در حالیکه غربی ها مقامات روسیه را به ضد و نقیض بودن اظهاراتشان درباره ی حادثه ی پایگاه پریستینا متهم مینمود .

ژنرال کلارک ، فرماندهی ناتو که از گزارشات مبنی بر آماده شدن نیروها برای انتقال گردان های هوابرد به پریستینا نگران شده بود دستور بستن باندهای فرودگاه توسط خودروها و تانک های نظامی ناتو را صادر کرد و از ادمیرال James Ellis (فرمانده وقت نیروی دریایی آمریکا و فرمانده نیروهای ائتلاف در جنوب اروپا) درخواست اعزام هلیکوپترهای نظامی جهت حمایت از عملیات بستن باند کرد، دستوری که بازهم توسط انگلستان وتو شد . بجای آن آمریکا با استفاده از فشار سیاسی به رومانی و مجارستان برای بستن حریم خود به روی هواپیماهای نظامی روسیه ، عملیات انتقال نیروی هوابرد ارتش روسیه را با نقص مواجه کرد .

عملیات صلح بانی ناتو در این چند روز پرتنش عملا به حال تعلیق درآمده بود ، در طول این رویارویی نظامی مذاکرات بین مقامات روسی و آمریکایی برای حل مساله نیز بشدت ادامه داشت ، بطوریکه چندین دور مذاکره ی فشرده توسط وزیر دفاع روسیه سرگئی ایوانوف و استروب تابلوت ، معاون وزیر امور خارجه ی آمریکا در کرملین انجام شد . روسها در این مذاکرات بر تعیین یک منطقه ی اختصاصی صلحبانی برای روسیه در کوزوو و همچنین فرمان گرفتن نیروهای صلح بان روسیه صرفا از کرملین تاکید کردند در حالیکه ناتو بدلیل نگرانی از تقسیم شدن کوزوو به منطقه ی آلبانیایی های طرفدار ناتو و صرب های طرفدار روسیه ، با ایجاد منطقه ی اختصاصی صلحبانی روسها مخالفت میکرد .

سرانجام در اوایل جولای در نتیجه ی مذاکرات روسیه و ناتو توافق کردند نیروهای روسی متشکل از 3600 سرباز در کوزوو و در مناطق تحت کنترل ناتو بصورت تیم صلحبانی شرکت کننده در KFOR حضور داشته باشند اما صرفا از مسکو دستور میگیرند و تحت کنترل ناتو نیستند . از منظر دیپلماتیک و ژئوپلیتیک روسیه از این قدرت نمایی نظامی در مقابل ناتو امتیاز زیادی بدست آورد ، نیروهای نظامی روسیه نشان دادند علی رغم فروپاشی شوروی هنوز قدرت و توان گلاویز شدن با ناتو را داراست . همچنین بدست آوردن امتیاز حضور نیروهای روسی در کوزوو آنهم بدون تحت کنترل ناتو بودن امتیاز ژئوپلیتیکی قابل توجهی بود که مجله ی Le monde diplomatiqe از اون بعنوان "توازن قدرت جدید" بین روسیه و ناتو در این منطقه یاد میکنه که ناتو تا پیش از این در طول مذاکرات دیپلماتیک هربار به نحوی از آن خودداری میکرد.

http://setfa.net/images/ao4sidnq260b41oy6rut.jpg
نفربر روسی عضو نیروهای صلحبانی KFOR

اولین هواپیمای نظامی ناتو دو هفته پس از ورود اولین عناصر نیروهای ناتو به خاک کوزوو و در 27 ژوئن در فرودگاه Pristina به زمین نشست . در نمایشی از همکاری بین روسیه و ناتو در عملیات صلح بانی کوزوو ، در آن روز یک هواپیمای ترابری روسی در 1:19 بعد از ظهر و بلافاصله پس از آن یک C-130 فرانسوی در فرودگاه پریستینا به زمین نشست و ژنرال جکسون در کنفرانس خبری مشترک با ژنرال ویکتور زاوارزین ، آغاز به کار فرودگاه تا یک هفته ی بعد را اعلام کردند .

بنابر این کنفرانس نیروهای روسی مسئولیت امنیت فرودگاه و نیروهای ناتو مسئولیت کنترل ترافیک هوایی فرودگاه را بر عهده گرفتند و پایگاه پریستینا در 15 اکتبر 1999 توسط واحد 53ام مهندسی ارتش انگلیس به وضعیت عملیاتی در آمد .

270 سرباز نیروی ویژه ی روسیه در 18 جولای 1999 ، به همان شکل اسرارآمیزی که وارد پایگاه پریستینا شدند ، فرودگاه را ترک و به بوسنی بازگشتند .

مطالب مرتبط

جنگنده رادارگریز ساخت ترکیه,جنگنده های تركیه,رادار گریز

معرفی جنگنده سوپراتاندارد,Super Etandard,خصوصیات اتاندارد

معرفی جنگنده سوپراتاندارد,Super Etandard,اتاندارد فرانسه,تسلیحات اتاندارد

معرفی جنگنده سوپراتاندارد,Super Etandard,اتاندارد فرانسه

رونمایی از جنگنده جدید Sukhoi T-50 در نمایشگاه هوایی MAKS 2011,سوخو تی 50

آشنایی با جنگنده سوخوی T-50,هواپیمای تاکتیکی پیشرفته روسیه,سوخو

سوخوی30 ام,Su-30M,سوخو 30,سوخو,هواپیمای سوخو

آشنایی با جنگنده چیتا پاسدار آسمان آفریقا,Atlas Cheetah,جنگنده

آشنایی با جنگنده KAI T-50,عقاب طلایی آسمان کره,KAI T-50 Golden Eagle

آشنایی با جنگنده Soko J-22 Orao یوگسلاوی سابق,جنگنده یوگسلاوی

آشنایی با جنگنده سوخو-47 برکوت,عقاب طلایی روسیه,Sukhoi Su-47

آشنایی با جنگنده پنهانکار YF-23 ،پنهانکار فراموش شده,جنگنده

آشنایی با جنگنده پنهانکار AMCA هند،طرحی در اول راه,جنگنده هند

جنگنده میتسوبیشی ATD-X Shinshin,میتسوبیشی,جنگنده پنهانکار

آشنایی با کوسه پرنده چین J-11,جنگنده Su-33 روسیه,جنگنده چین

فالکرومهای ایرانی و پروازی دوباره,جنگنده فالكروم,MiG-29UB

معرفی جدیدترین جنگنده دنیا,F-35B,جنگنده عمود پرواز,اف 35 بی,F-35A

جدیدترین جنگنده دنیا,F-35B,جنگنده عمود پرواز,اف 35 بی,F-35A

آشنایی کامل با جنگنده F-35 Lightning II,لباس خلبانی,Pilotطبقه بندی: علوم نظامی و جنگ افزار، 
ارسال توسط م رضایی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic