مجله ی اینترنتی ایرانیان،بورس،فرابورس،سیگنال سهام،فانوس،Mohsen Rezaei،تحلیل
مجله اینترنتی ایرانیان

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 29 آبان 1391
دوش پرتاب های استرلا 2 و اریكس

http://black-army.persiangig.com/image/SA-7%20Grail/5.jpg
موشک و قبضه پرتاب KBM Kolomna 9K32 Strela - 2

 کا۳۲ «استرلا ۲» (9К32 “Cтрела-2”) که با نام ناتو سام ۷ (SA-7 Grail) نیز شناخته میشود، یک سیستم موشکی زمین به هوای ارتفاع کم، دوشپرتاب و قابل حمل توسط نفر است که دارای کلاهک با قابلیت انفجار بالا و سیستم هدایتی غیر فعال مادون قرمز است. این سیستم بطور کلی قابل مقایسه با سیستم FIM-43 ارتش ایالات متحده آمریکاست.

http://black-army.persiangig.com/image/SA-7%20Grail/2.jpg

 استرلا اولین نسل موشکهای سام (زمین به هوا) قابل حمل توسط نفر اتحاد جماهیر شوروی به شمار میرود که در سال ۱۹۶۸ وارد خدمت گشته و تولید انبوه آن در سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این موشک از موفقترین سلاحهای صادراتی شوروی محسوب میشود.

http://black-army.persiangig.com/image/SA-7%20Grail/3.jpg

تعداد زیادی از این موشکها در سال ۱۹۷۶ از سوی ایران در قرارداد تسلیحاتی مهمی بین حکومت ایران و شوروی خریداری شد.امروزه نوع بومی آن میثاق-۲ جانشین این موشک در نیروهای مسلح ایران شدهاست.

http://black-army.persiangig.com/image/SA-7%20Grail/6.jpg


مشخصات کلی :

نوع: موشک دوشپرتاب زمین به هوای قابل حمل

خاستگاه: اتحاد جماهیر شوروی

خدمت: ۱۹۶۸ تاکنون

طراح: (KBM (Kolomna

تاریخ طراحی: ۱۹۶۴

وزن: ۹٫۸ ک.گ (موشک استرلا ۲)
۱۵ ک.گ (سیستم، آماده آتش)


طول : ۱٫۴ متر

قطر: ۷۲ میلیمتر

برد: ۳٬۷۰۰ متر (استرلا-۲)


برد موثر:۳٬۷۰۰ متر (استرلا-۲)

۴٬۲۰۰ متر (استرلا-۲ام)

سقف پرواز ۵۰-۱۵۰۰ متر (استرلا-۲)

۵۰-۲۳۰۰ متر (استرلا-۲ام)

سرعت: ۴۳۰ متر بر ثانیه (استرلا-۲)
۵۰۰ متر بر ثانیه (استرلا-۲ام)

سامانه هدایت : سیستم ناوبری منطقی نسبی

http://black-army.persiangig.com/image/SA-7%20Grail/1.jpg


منابع :
ویکی پدیا

موشک دوش پرتاب ERYX


اریکس یک سیستم موشکی سنگین کوتاه برد است که برای واحد های پیاده نظام و نیروهای ویژه طراحی و ساخته شده است. این سیستم ضد زره برای استفاده در موقعیت های خاص و فضاهای محدود مانند جنگ های شهری بسیار مناسب و موثر است.
اریکس توسط کنسرسیومی مرکب از MBDA فرانسه و صنایع هوافضای کانادا تولید می گردد. در سال 1989 فرانسه و کانادا تفاهم نامه ای را برای تولید اریکس با سرمایه گذاری مشترک امضا نمودند و در سال 1994 بعد از سال ها تحقیق و آزمایش اریکس وارد خدمت ارتش های فرانسه و کانادا گردید و تا این لحظه ارتش های نروژ , برزیل و مالزی نیز از این سیستم بهره برده اند.

همچنین بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس منجمله بحرین , کویت , قطر , عربستان و امارات متحده نیز در زمره مشتریان علاقه مند به این سیستم ضد زره قرار دارند. ترکیه در سال 1999 قراردادی با فرانسه امضا کرد که طی آن امتیاز تولید 10000 موشک اریکس را در 10 سال به دست آورد اما در سال 2004 وزیر دفاع ترکیه خبر از لغو این پروژه داد.

اریکس می تواند بر ضد اهداف زرهی متحرک و ثابت مورد استفاده قرار گیرد , کمترین برد عملیاتی آن 50 متر و بیشترین برد آن 600 متر می باشد. ( نقل قول : در تحقیقاتی که در اینترنت کردم نوشته شده بود این موشک تا 800 متر هم بر ضد اهداف زرهی موثر عمل می کند با این تفاوت که بعد از 600 متر دیگر قابلیت تصحیح مسیر حرکت موشک وجود ندارد. ) اریکس می تواند بر ضد انواع زره های کلاسیک , تقویت شده و انعکاسی استفاده گردد. علاوه بر اهداف زرهی , ساختار اریکس به گونه ای است که می تواند بر ضد خاکریز ها , سنگر ها و استحکامات بتونی هم موثر عمل کند. در آز مایشات انجام شده توسط MBDA , از 1000 موشک شلیک شده 950 موشک اهداف خود را از بین بردند و در واقع 95 % شلیک ها موفقیت آمیز بود .
سیستم اریکس از 3 قسمت تشکیل شده است : موشک , لوله و واحد آتش
اریکس را می توان به صورت نشسته یا دراز کش از روی شانه شلیک نمود و همچنین می توان از 3 پایه استفاده کرد. موشک اریکس از نوع هدایت شونده با سیم است و از یک سیستم هداین نوری نیمه خودکار بهری می برد.


در انتهای موشک یک منبع تولید کننده امواج مادون قرمز قرار دارد و سیستم هدف گیر اریکس می تواند به کمک این امواج مسیر موشک را تشخیص داده و در صورت لزوم مسیر موشک را تصحیح کند.
سیستم پیشرانه اریکس از نوع کنترل برداری است و این قابلیت را دارد که در سرعت پایین موثر عمل نماید و اجازه می دهد که پرتاب موشک با کمترین نیروی ممکن انجام شود. با توجه به ایت قابلیت موتور , اریکس از سیستم پرتاب آرام بهره برده و در فضاهای محدود و بسته می توان از آن به راحتی و با ایمنی بالا استفاده کرد. لازم به ذکر است که موتور موشک توسط شرکت معروف فرانسوی روکسل تولید شده است.

موشک در کمتر از 5 ثانیه آماده شلیک می گردد , بعد از شلیک موشک , تنها وظیفه تیر انداز ثابت نگه داشتن سیستم هدف گیر بر روی هدف تا اصابت موشک می باشد. در زمان شلیک موشک سرعتی معادل 18 متر بر ثانیه می گیرد و در زمان رسیدن به مرز 600 متر سرعتش از 245 متر بر ثانیه نیز می گزرد. در زمان 2 دقیقه می توان 5 موشک اریکس را آماده نمود و به سمت هدف شلیک کرد.

کلاهک جنگی 137 میلی متری موشک مجهز به سیستم انفجاری دوگانه انفجار قوی بوده و قادر به نفوذ به خودروهای زرهی مجهز به زره برگشتی تا 900 میلی متر است. سربازان برای یادگیری کار با این موشک از 2 شبیه ساز استفاده می کنند که مقدماتی و پیشرفته هستند. اولی توسط شرکت سیمتران کانادا و شبیه ساز پیشرفته توسط شرکت معروف لاکهید مارتین تولید شده و به EPGS مشهور است.

http://supershia777.persiangig.com/image/military/51.jpg
http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/2/4/158311_753.jpg

سلاح دوش‌پرتاب سلاحی سبک است که پرتابه‌ای را به سوی هدفی شلیک می‌کند و اندازهٔ آن به صورتی است که انسان می‌تواند آن را بر شانه خود حمل و شلیک کند.

سلاح‌های دوش‌پرتاب به دو دسته تقسیم می‌شوند: توپ بدون لگد که به شکل لوله‌ای باز است و گازهای واکنشی پرتاب از پشت آن خارج می‌شود و از گلوله‌های معمولی استفاده می‌کند. انواع کوچکتر و سبکتر توپ‌های بدون لگد همچون توپ کارل گوستاو قابلیت استفاده به عنوان سلاح دوش پرتاب را دارند. نوع دوم سلاح‌هایی هستند که از سیستم آر.پی.جی یا گلوله‌های دارای پیشرانه راکت استفاده می‌کنند. در این سلاح‌ها شلیک به وسیله مقدار کمی مواد منفجره یا با سیستم فشار گاز در یک راکت‌انداز کوچک انجام می‌شود و پس از اینکه راکت مسافتی را طی کرده و از شخص شلیک‌‌ کننده فاصله گرفت، فیوز آن روشن می‌شود و پس از آن نیروی پیشرانه گلوله از راکتی که پشت کلاهک جنگی قرار گرفته تأمین می‌شود. انواع پیشرفته‌تر این راکت‌ها به سیستم هدایتی مجهزند و به عنوان موشک دوش‌پرتاب شناخته می‌شوند و بقیه قابلیت هدایت شوندگی ندارند و مسیر آن‌ها با نشانه‌گیری مشخص می‌شود. بعضی از انواع راکت‌های دوش‌پرتاب (مثل ام-۷۲ لا) یک‌بار مصرف و برخی نیز (مانند آرپی‌جی-۷) قابل استفاده دوباره هستند.

انواع کوچکتر و بدون سیستم هدایتی معمولا در جنگ‌های نزدیک و برای مسافت‌های کوتاه کاربرد دارند و موشک‌های بزرگتر و هدایت‌شونده بیشتر برای مسافت‌های طولانی استفاده می‌شوند. کاربرد اصلی این سلاح در جنگ‌های ضدتانک است هرچند علیه تأسیسات و بناها هم تأثیرگذارند.

توپ بدون لگد سوئدی آتی-۴. سلاح‌های دوش‌پرتاب مشکل لگد را با خروج گاز حاضل از انفجار از پشت سلاح حل کرده‌اند.

آرپی‌جی خانواده‌ای از سلاح‌های ضدتانک دوش‌پرتاب تولید شوروی است که در آن راکتی با کلاهک حاوی مواد منفجره به سوی هدف شلیک می‌شود.

واژه آرپی‌جی (РПГ) مخفف واژه (به روسی: ручной противотанковый гранатомёт) به معنای «نارنجک‌انداز ضدتانک دستی» است.

اولین نمونه آرپی‌جی در جنگ جهانی دوم با عنوان آرپی‌جی-۲ ساخته شده که طرح کلی آن به سلاح‌های ضد تانک آمریکایی بازوکا و آلمانی پانزرفاوست شباهت داشت. آرپی‌جی-۷ موفق‌ترین نمونه آرپی‌جی‌ها بود که اولین با در سال ۱۹۶۱ تولید شد. جدیدترین مدل این سلاح هم آرپی‌جی-۳۲ تولید سال ۲۰۱۰ روسیه است.

از آرپی‌جی علاوه بر تانک می‌توان علیه نفربرها، تجهیزات جنگی غیر زرهی و نیز برای تخریب ساختمان‌ها و سنگرهای بتونی و حتی هلیکوپترهای ثابت استفاده کرد.


کاربرد سنگرهای بتونی

پلیس امنیتی عراقی با آرپی‌جی۷ در استان الانبار، ۲۰۰۵

از آرپی‌جی به‌طور گسترده‌ای در نبردهایی چون جنگ ویتنام (توسط ویت‌کنگ‌ها و ارتش خلق ویتنام)، جنگ شوروی در افغانستان (توسط مجاهدین)، توسط استقلال‌طلبان آنگولا و نامیبیا (آفریقای جنوب غربی آن زمان) در جنگ با ارتش آفریقای جنوبی، در جنگ داخلی السالوادور (توسط مبارزان FMLN)، در جنگ ایران و عراق (توسط نظامیان نیروهای نظامی ایران) و نیز در سال‌های اخیر توسط استقلال طلبان چچنی در جنگ با روسیه، نیروهای ضد آمریکایی در عراق، ببرهای تامیل در سری‌لانکا و حزب‌الله لبنان استفاده شده است.

عمل

این سلاح به هنگام برخورد با هدف بصورت دو مرحله‌ای عمل می‌کند.ابتدا هدف را سوراخ کرده و با نفوذ به داخل مرحله دوم عمل کرده و منفجر می‌شود. از این رو برای انهدام اهداف مستحکم مانند سنگرهای بتنی و زره تانکها مناسب است. مدل‌های دیگری به نام آرپی‌جی ۹ و آرپی‌جی ۱۱ نیز وجود دارد که قدرت تخریب بیشتری دارند.

دوشپرتاب میثاق ۲ برای اولین بار در رزمایش ضربت ذولفقار مورد آزمایش قرار گرفت و به نیروهای مسلح تحویل داده شد.
این سلاح امروز به تولید انبوه رسیده است . به طوری که ۹۰ درصد لشگرهای ارتش و سپاه مجهز به این دوشپرتاب تمام ایرانی می باشند.

میثاق ۲ تنها در تقابل با بالگرد عمل نمیکند بلکه در درگیری های زرهی نیز کاربرد دارد.
این جنگ افزار اسلحه ای سرنوشت ساز در جنگهای چریکی و نا متقارن محسوب می شود به دلیل اینکه امکان شلیک به انواع تانک و نفربرو ...را می توان در حافظه الکترونیکی آن تعریف کرد. اما تخصص عملکردی این سلاح در شکار بالگردهاست. به طور مثال در جنگ ۳۳ روزه اسراییل - حزب الله تعدادی از هلیکوپترهای آپاچی اسراییلی با دوشپرتابهای رزمندگان حزب الله سرنگون شدند.
همچنین تابه حال کارشناسان مسائل نظامی معمای انهدام پی در پی و مرموز تانکهای پیشرفته مرکاوا را نفهمیده اند . اما شایعه شده است که علت این معما شلیک نوعی موشک دوشپرتاب به طرف زاویه سمت چپ بدنه تانک مرکاوا به صورت نزدیک با فاصله کم بوده است . آنها اذعان کرده اند مهمات به کار رفته در سلاح به کار رفته در هیچ یک از کشور های امریکا ، روسیه و... پیدا نشده است. اما وحشت مقامات اسرائیلی و غرب را بر انگیخته است. وحشت به خاطر اینکه مدت ۳۰ سال بر روی یک تاتک(مرکاوا) کار کردند و آن را قدرتمند ترین و شکست ناپذیرترین تانک جهان معرفی کردند ولی در ۳۳ روز کارخانه ساخت این تانک تخته شد. و ...

موشک دوشپرتاب میثاق ۲ دارای حدود 1 کیلوگرم سرجنگی و قابلیت‌‌هایی نظیر گردش سریع حتی با زاویه‌ی 60 درجه، عدم تاثیر امواج اخلال‌گر نظیر ECM بر ایجاد خطا در هدف‌گیری و‌ سرعتی حدود 2 ماخ پس از شلیک را داراست. میثاق 2 که قیمت تمام شده‌ی پایینی هم دارد، قابل استفاده در هلیکوپترهای جنگی نظیر کبرا جهت هدف‌گیری جنگنده و هلیکوپترهای نظامی دشمن و . . . است. این موشک قادر به رهگیری و انهدام اهداف هوایی است که با استفاده از نقاط کور راداری در ارتفاع بسیار کم پرواز می‌کنند. موشک میثاق-2 ، نمونه بردبلندتر و بادقت‌تر و سبک‌تر از میثاق-1 است که پیشتر به تولید انبوه رسیده بود.

تذکر : تمام منابع مورد استفاده ، در مقاله ی « تسلیحات نظامی ایران(1)- صاعقه» ذکر گردیده است.


مطالب مرتبط

ناو هواپیمابر ویکتوریوس,ناو هواپیمابر انگلیسی ویکتوریوس,R۳۸،HMS Victorious

نحوه فرود هواپیما برعرشه ناو هواپیمابر,Landing,فرود هواپیما,جنگ افزار

آشنائی با ناوهای هواپیمابر کلاس نیمیتز 3,كلاسهای نیمیتز,Nimitz

آشنائی با ناوهای هواپیمابر کلاس نیمیتز 2,تسلیحات,موشك های نیمیتز

آشنائی با ناوهای هواپیمابر کلاس نیمیتز 1,ناو نیمیتز,ناو Nimitz,ناوهای آمریكا

ناو آبی خاکی کلاسMistral,ناو میسترال,ناو فرانسوی

مقالات ناو هواپیمابر 1143.5 Kuznetsov تنها ناو هواپیما بر فعال روسیه

ناو هواپیمابر شارل دو گل,ناو هواپیمابر,ناو فرانسوی,جنگ افزار

آشنایی کوتاه با ناوهای هواپیمابر,ناو,ناو هواپیما بر آمریكا

كشتی های پهبادبر در نبردهای سایبرنتیك,پهپاد,ناو هواپیما بر,ناو آمریكایی

آشنایی با راکت انداز BM-27 Uragan,ارتش روسیه,تسلیحات نظامی روسیهطبقه بندی: علوم نظامی و جنگ افزار، 
برچسب ها: دوش پرتاب های استرلا 2 و اریكس، دوش پرتاب،
ارسال توسط م رضایی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic