مجله ی اینترنتی ایرانیان،بورس،فرابورس،سیگنال سهام،فانوس،Mohsen Rezaei،تحلیل
مجله اینترنتی ایرانیان

.::::  اگر موی خشک و شکننده دارید این مطلب را بخوانید  ::::.

شست و شوی زیاد موی سر ، استفاده از شوینده های نامناسب ، استفاده طولانی مدت از مـواد آرایـشی شیمیایـی و قـرار گرفتـن مداوم در معـرض نـور آفتاب ، مـوهـا را خشک و شکـننـده می کند ، بـه طور طبیعی غلافـی دور مـو وجـود دارد که بـه همـراه چربی مترشحه از غدد چربی پوست سر ، مانع از تبخیر آب موجود در ساقه مو می شود .

 اگر به هر علتی غلاف دور مو آسیب ببیند ، مو قدرت نگهداری آب را از دست می دهد و خشک و شکننده می شود .

استفاده طولانی مدت از مواد آرایشی و رنگ مو نیز به بافت ساقه مو آسیب می رساند و سبب خشکی و زبری مو می شود . در چنین مواردی استفاده از شامپو های مخصوص و نرم کننده ها می تواند تا حدودی کمک کننده باشد . مولکول های بزرگ نرم کننده مانند لایه ای روی ساقه مو را می پوشانند و باعث ترمیم آسیب های آن می شوند ولی در رشد مو تاثیری ندارند . 

در مجمـوع مـواد قلیایی مانند شامپـو ، رنگ مـو و مواد فـر در صـورت تماس مکـرر با پوست سر و همچنین آب که خود اندکی قلیایی است باعث صدمه و آسیب دیدگی غلاف مو می شوند .

استفاده از کرم های مخصـوص بعـد از رنگ کردن باعث حفظ رطوبت ساقـه مـو و مانع از تبخیـر آن می شود .  هنگام استفاده از سشوار بایـد حداقل فاصله سشوار از مـو 20 تا 25 سانتی متـر باشد و جهت باد آن جابجا شود . باد سشوار نباید مدت طولانی روی یک قسمت از پوست سر متمرکز شود

 

.::::  کلسترول را بهتر بشناسید  ::::.

_ کلسترول یک ماده مومی شبیه به چربی است که به وسیله کبد ساخته می شود . این ماده بخشی از هر سلول بدن را تشکیل می دهد و اعمال بسیار حیاتی دارد :  

- حفظ دیواره های سلولی سالم

  2 - ساختن هورمون ها 

  3 - ساختن ویتامین D (دی) 

  4 - ساختن اسیدهای صفراوی که به هضم چربی کمک می کنند .

 سطوح بالای کلسترول در خون می تواند رگ های خونی را مسدود کند و احتمال حملات قلبی را افزایش دهد . با مصرف چربی ها

ی اشباع شده که نوعی از چربی است که در غذاهای حیوانـی از جمله گوشت و محصولات لبنی موجود است ، بـدن کلسترول بسیـار زیادی را تـولیـد می کنـد . علاوه بر کلسترولی که خود بدن می سازد درصد کمی از آن را هم از غذاها دریافت می کند .

تنها غذاهای حیوانی مانند گوشت ، تخم مرغ و فرآورده های لبنی حاوی کلسترول هستند . غذاهای گیاهی مانند میوه ها ، انواع سبزی و دانه ها کلسترول ندارند

 

.::::  با آلزایمر آشنا شوید  ::::.

آلزایمر بیماری است که بر حافظه و توانایی های ذهنی اثر می گذارد . این بیماری اغلب ، افراد بالای 65 سال را گرفتار می کند و علائم آن به تدریـج زیـاد می شود و از یک سردرگمی و اختلال محدود حافظه به اختلال شدید و محدودیت جسمی می رسد .

علائم اولیـه آلزایمـر ، به علت کمبود یک ماده شیمیایی در مـغـز و یـا در اثـر یک عفـونت ویـروسی است . علائم اولیـه آلزایمـر بـه شکل فرامـوشکاری ، کاهش دامنـه توجـه ، اشکال در محاسبات ساده ، اشکال در بیـان افکار و خلق و رفتـار متغییـر است اما علائم بعـدی آلزایمـر شامل فقـدان شدید حافظه ، تغییرات خلق و شخصیت ، فقدان کامل قضاوت و تمرکـز ، ناتوانی در انجام تکالیف خانه یا رعایت بهداشت فردی است .

هم اکنـون درمان قطعی آْلزایمـر وجـود دارد ، اما راههایی بـرای بهتـر زندگی کردن مبتلایان وجود دارد که شاید مهمترین آنها درک احساسات بیمار توسط افراد خانواده است که نخستین گام در ارائه بهترین مراقبت ممکن است

 

 

.::::  در حمله وحشت زدگی چه باید کرد ؟  ::::.

حمله وحشت زدگی از کنترل خارج شدن اضطراب است. علائم آن ممکن است شامل کوتاهی تنفس ، سرگیجه یا از حال رفتن، لرزیدن، تپش یا تندی ضربان قلب، عرق کردن، احساس خفگی، دل به هم خوردگی ، احساس کرختکی یا سوزش ، برافروختگی یا لرز ، درد یا ناراحتی در قفسه سینه باشد .

 کارهایی که خود می توانید برای رفع آن انجان دهید :

1 - به خود بقبولانید که این حمله گذرا است ، معمولا ظرف 5 تا 10 دقیقه طول می کشد .

2 - به خاطر بیاورید که هرگز کسی از حمله وحشت زدگی نمرده و دیوانه نشده است . به خود بگویید این هم می گذرد .

3 - بر احساس خود غلبه کنید و به خود بگویید فقط یک احساس است . بگذارید تنفس سخت را تجربه کنید و به آرامی نفس بکشید ، در این حالت اکسیژن کافی دریافت می کنید .

4 - ده نفس آهسته عمیق و دیافراگمی انجام دهید .

 5 - بـر روی اجسام اطراف خود تمرکز کنیـد . در ذهـن خـود اتاق ، لباسهایـتان ، صداها و بـوها را توصیـف کنیـد . توجه خود را همیشه از درون بدن به بیرون آن جلب کنید

 

 

.::::  با بوی بد دهان چه می کنید ؟  ::::.

_ چون اغلب بـوهای بـد دهان بـه علت عوامل موضعی است ، بنابـرایـن حذف ایـن عوامل و انواع ناهنجاری های موجود در درمان ، اولین قدم درمان است . رعایـت بهداشت دهان شامل مسواک زدن دندان ها ، لثـه ، زبـان و استفاده از نخ دنـدان در کاهـش بـوی بـد دهـان ، بـا منشا دهانـی بسیار مـوثـر است . مسـواک زدن دندان ها و زبان ترکیبات سولفوردار را برای مدت یک ساعت به میزان 70 تا 85 درصد کاهش می دهد .

بایـد توجـه کرد که زبان یکی از جایگاه های  اصلی میکروب ها در دهان است و این به دلیل جمع شدن عوامل میـکروبـی در سطح پشتـی زبان است و بایـد یـک قسمت ضروری از بهداشت دهان معطوف به زبان شود . در بیمارانی که به سبب خشکی دهان ، بوی بد دهان دارند ، می توانند از آدامس های بدون شکر استفاده کنند . بـه طور کلی بوی بد دهان ناشی از عوامل موضعی بیماری زا زمانی از بین می روند که بیماری ، درمان و بهداشت دهان رعایت شـود . استفاده از دهان شویـه ها اثـر موقتی در کاهش بوی بد دهان دارد . در حقیقت کوشش برای حذف بوی بد دهان با استفاده از دهان شویه ها علاوه بر اینکه موقتی است ، حتی ممکن است بیماری عمومی را نیز از دید دندانپزشک مخفی نگه دارد .

به طور کلی پوشاندن بوی بد دهان با یک بوی معطر و قوی تر مناسب نیست و درمان باید بیشتر معطوف درمان علت اصلی باشد

 

 

.::::  خشکی پوست و آشنایی با راههای درمان آن  ::::.

_ خشکی پوست معمولا به دلیل کاهش ترشحات چربی پوست به وجود می آید که میزان آن در افراد مبتلا متفاوت است . یکی از عوامل تاثیرگذار بر خشکی پوست مسئله ژنتیک است . برخی به شکل ژنتیکی زمینه آتـوپـیـک دارند ، بـه ایـن ترتیب این افراد پوست حساس و اگزمایی دارنـد و خیلی راحت دچار خشکی شدید پوست می شوند . 

علاوه بر ژنتیک ، عوامل محیطی مانند وزش باد ، نور ، سرما و گرم کننده ها یی که در ساختمان هستند از آنجا که رطوبـت موجود در هـوا را می کاهند ، زمینـه انتشار رطوبـت پوست به محیط را فراهم می کنند و خشکی پوست را تشدید می کنند .

به بیماران توصیـه می شود که در فصل زمستان از دستگاههای مرطوب کننده هوا مانند دستگاه بخـور استفاده کنند که رطوبـت محیطی را افزایش دهند . همچنین از لباس هایی استفاده شود که حتی المقدور الیاف ظریفی داشته باشد که باعث خراشیدگی و تحریک پوست نشود .

از کرمهای مرطوب کننده ، نرم کننده به ویژه پس از استحمام استفاده شود  تا خیسی و رطوبت مربوط به آب حمام در پوست حفظ شود و تبخیر آن خشکی پوست را تشدید نکند .

بهتـر است بدانیـد که چربـی پوسـت هیـچ ارتباطی با چربـی موجود در مـواد غذایـی ندارد . یعنی کسی که در رژیم غذایی میزان چربی های گیاهـی یا حیوانی را افزایـش دهـد ، موجب چرب تـر شدن پوستش نمی شود ، چرا که تغذیه پرچرب ارتباطی با پوست چرب ندارد
.::::  با فواید فعالیت بدنی آشنا شوید  ::::.

فوایـد فعالیت بدنی منظم بـرای سلامت بسیار است . حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط مانند پیاده روی سریع برای بدست آوردن بسیاری از این اثرات کافی است .

فعالیت بدنی منظم

1 - خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی یا سکته مغذی را کاهش می دهد .

2 - خطر ایجاد سرطان روده ها را تا 50 درصد کاهش میدهد              

3 - خطر ابتلا به دیابت را 50 درصد کاهش می دهد     

4 - به پیشگیری یا کاهش استـئـوپـورز (پوکی استخوان) کمک می کند . خطر شکستگی لگن را تا 50 در صد در زنان کاهش می دهد

5- اضطراب ، استرس و احساس افسردگی و تنهایی را کاهش می  6 - کمک می کند تا عادات خطرناک مانند سیگار، الکل، استفاده از مواد مخدر ، رژیم غذایی بد ، خشونت مخصوصا در کودکان و نوجوانان جلوگیری شود

7 - کمک می کند تا استخوان ها عضلات و مفاصل سالمی داشته باشیم

 

 

 

.::::  سیاه سرفه را بهتر بشناسیم  ::::.

سرفه های خشن ، سمج و پیوسته از مشخصات بیماری سیاه سرفه است . استمـرار سرفه ها در این بیماری گاهی سبب کبودشدگی لب ها و صورت شده و بیمار را عذاب می دهد . طول این بیماری حدود 6 تا 8 هفته است . سیاه سرفه به شدت مسری است . انتقال بیماری از راه استنشاق قطرات ریزی است که طی سرفه های شدید بیمار در فضا پراکنده می شود .  تـظاهرات بالینی سیاه سرفـه به صـورت برونشیـت ، آبـریـزش بینی ، اشک ریـزش و قـرمـز شدن چشم ها ، سرفه ، تب خفیف یا شدید ، استفراغ همراه با سرفه ، کبود شدن و اختلالات مغزی است .                                                   بهترین راه پیشگیری از بروز این بیماری واکسیناسیون است که در ایران در 1/5 ، 3 ، 4/5 ، و 15 ماهگی و در 6 سالگی بـه صـورت سه گانه  تـزریـق می شود . همچنین فاصله گرفتن از بیـماری مشکوک به سیاه سرفه است ، می تواند بسیار مفید باشد


.::::  تسلط به دو زبان مغز را محافظت می کند  ::::.

_ براساس تحقیقاتی که در کانادا انجام شده است ، تسلط به دو زبان در مقابل کهولت سنی از مغز محافظت می کند . دانشمندان دریافتند کسانی که از کودکی به دو زبان تکلم می کنند ، در مقایسه با کسانی که تنها یک زبان می دانند ، کمتر دچار ضعف قوای مغزی می شوند .

در مطالعـه اخیـر که توسـط دانشمندان انجام شـد ، در حـدود 150 بزرگسال که نیمی از آنها دو زبانه و نیم دیگر یک زبانه بودند ، مورد مطالعه قرار گرفتند و سرعت واکنش آنها مورد بررسی قرار گرفت . به نظر می رسد که سرعت واکنش افراد دو زبانه که بیش از 60 سال داشتند ، کمتر از افراد یک زبانه اما خیلی جوان تر از آنها نبود . تسلط بـه دو زبـان می تـوانـد بـر شماری از فـرآیـنـد های مغـزی تاثـیـر بگذارد ، با ایـن حال فـوایـد آن احتمالا تنها زمانی پدیدار می شود که فرد هر دو زبان را به طور روزانه تکلم کند

 

.::::  با روان شناسی رنگ ها آشنا شوید  ::::.

_ شاید برایتان جالب باشد که امروزه روانشناسان از روی رنگ مورد علاقه افراد به شخصیت آنها پی می برند. رنگی که فرد انتخاب می کند،گویای بسیاری از ویژگی های اخلاقی و روانشناسی او است . به عنوان مثال رنگ قرمز مظهر شدت و زیاده روی است و افرادی که این رنگ را دوست دارند ، افرادی خوش قلب اما خودپسند هستند . به گفته روان شناسان افراد قرمزدوست دو عیب بزرگ خودپسندی و عدم کنترل نفس دارند و دو صفت ممتازشان خوش قلبی و حس بزرگ طلبی است .

 رنگ آبی یعنی نظم ، پشتکار و کنترل احساسات و هیجانات درونی  رنگ قهوه ای یعنی قابل اعتماد . افرادی که رنگ قهوه ای را دوست دارند ، کاملا میتوان روی آنها حساب باز کرد و افرادی با ثبات و قابل اعتماد هستند .

 رنگ پرتغالی یعنی صداقت و عاری از هوس بازی .

 سبز یعنی کنجکاوی ، فیروزه ای یعنی اسرارآمیز و پندناپذیر .

سیاه ، یعنی خوش ذوقی و ظرافت طبع .

 حالا با این تفاسیر شما چه رنگی هستید ؟

 

.::::  اقدامات اورژانسی در سوختگی های آب جوش را فرا گیرید  ::::.

_ مصدومـی که دچـار سوختگی شدیـد با آب جوش شده است ، بـه احتمال یقیـن دچـار شوک خواهد شد.از این رو جان وی بسیار در معرض خطر قرار دارد و باید به سرعت وی را به بیمارستان انتقال داد ، اما اقداماتی وجود دارد که می توانند کمک حیاتی به بیمار کنند .

1 - به مصدوم کمک کنیدتا دراز بکشد.در صورت امکان سعی کنید از تماس ناحیه دچار سوختگی با زمین ممانعت به عمل آورید .

2 - حداقل به مدت 10 دقیقه محل سوختگی را با آب خنک بشویید .

3 - خنک سازی محل سوختگی را تا زمان تسکین درد ادامه دهید .

4 -  وسایلی مانند حلقه ، ساعت ، کمربند ، کفش و همچنین لباس های تنگ را از مصدوم قبل از آنکه بافت های وی شروع به تورم کنند ، خارج کنید .   

5 - روی محل آسیب دیده را با یک پانسمان استریل بپوشانید تا در برابر عفونت محافظت شود . اگر پانسمان استریل در دسترس نیست، از یک ملحفه یا حتی یک پلاستیک نازک آشپزخانه برای پوشاندن محل استفاده کنید . 6 -  به سرعت مصدوم را با کنترل علائم حیاتی وی به بیمارستان منتقل کنیدعلاوه بر نکات بالا به موارد زیر هم نیم نگاهی داشته باشید و آن هم اینکه بدن مصدوم را بیش از حد خنک نکنید ، چون ممکن است درجه حرارت بدن را تا سطح بسیار خطرناکی پایین بیاورید . لباسهایی که به محل سوختگی چسبیده اند را خارج نکنید چرا که امکان دارد صدمات بیشتری را با این کار وارد کنید . هیـچ تاولی را نترکانیـد و از به کار بـردن پماد ، روغن یا هـر نـوع لوسیونی روی محل سوختگی جدا برهیزید


.::::  سکسکه یک حادثه خنده دار اما خطرناک  ::::.

_ سکسکه اساسا وضعیتـی است که در اثـر انقباض های مکـرر و متناوبی ایجاد می شـود که طی آن عضله دیافراگم ( لایه عضلانی که قفسه سینه را از محتویات شکم جدا می سازد ) به طور ناگهانی دچار انقباض شدید می شود و در همان زمان نای به طور نسبی بسته می شود ، اما گاهی می تواند طولانی ، خسته کننده و دردناک شوند . در شرایـط سکسکه به بیـماران توصیـه می شود که آرام بنشینند و تا زمانی که می توانند نفس خود را حبـس کنند . اگه سکسکه پایـدار باشد ، به بیـمار توصیـه می شود که یک پاکت کاغذی روی بینی و دهان خود قرار دهد و به مدت چند دقیقه در داخل آن نفس بکش . تـمـام ایـن اقـدامـات بـر ایـن پـایـه اسـتـوار اسـت کـه بـرای بـرطـرف کـردن سکسکه بـایـد سـطـح دی اکسید کربن خون را بـرای چند دقیقه بالا بـرد ، ایـن عمل سبب می شود که تنفس به حالت طبیعی بازگردد


.::::  اقدامات اورژانسی در مارگزیدگی  ::::.

_ بـه طور کلی مارگزیدگی بیـشتـر از آنـکه خطرناک باشد ، ترساننـده است . مهمتـریـن نکتـه در مارگزیدگی ، آرام نگـه داشتـن بیـمار است ، چـرا که ایـن عمل سبـب می شود که سم در بـدن مصدوم پخش نشود . شناخـت علائم مارگزیدگی مهم است . علائمی همچـون یک جفـت علامت سوراخ شدگی روی پوست ، درد ، قـرمـزی و تـورم شدید در محل گـزش ، تهوع و استفراغ ، اختلال بینایی و افزایش بزاق و عرق کردن و تنفس سخت از جمله علامت های مارگزیدگی است . بـه فـرد حادثـه دیده کمک کنید تا دراز بکشد . به وی اطمینان دهید و به او بگویید آرام باشد . با ملایمت زخم را بشویید و با پارچه های تمیز آهسته آهسته زخم را خشک کنید . به آرامی اندام بالای زخم را با یک باند رولی ببندید، تا ناحیه حادثه دیده بی حرکت بماند . هرگز از بند لاستیکی برای بستن استفاده نکنید ، چرا که ایـن کار شما سبـب می شود که مصدوم عضو گزیده شده خود را به علت نرسیـدن خون بـه آن از دست بدهـد . از اقدامات سنتی مانـد پـاره کردن زخم یـا مکیـدن زهـر مار جدا بپرهیزید ، زیـرا اینگونـه اقدامات هم برای خودتان و هم بـرای مصـدوم بسیـار خطرناک است . همیشه به یاد داشته باشید که مهمترین و اساسی ترین اقدام برای فرد مارگزیده، تزریق پادزهر به وی است . پس هم زمان با انجام همه اقدامات فوق به سرعت مصدوم را به بیمارستان انتقال دهید تا به سرعت پادزهر به وی تزریق شود

 

.::::  سنکوپ و علل آن  ::::.

_ غش کردن عبارت است از بـیـهـوش شـدن بـه طـور ناگهانی و بـرای مـدتـی کـوتـاه کـه عـلـت فیزیولوژیک آن نرسیدن ناگهانی خون به مغز است . شناخت علامت های غش کردن یا سنکوپ ، از اهمیت بسیاری برخوردار است ، چرا که عدم آشنایی با این گونه علائم به وسیله مردم سبب می شود که به راحتی جان یک بیمار را به خطر بیندازیم و او را یک قدم به مرگ نزدیکتـر کنیم .

 با علائم سنکوپ آشنا شوید :

 احساس سبک شدن سر بـه طور ناگهانی ، احساس ضعف عمومـی و سپس افتادن ، تاری دید ناگهانی ، تهوع و استفراغ ، رنگ پریدگی و تعریق از مهمترین علامت های سنکوپ هستند . چگونگی بـرخورد با بیمار دچار سنکـوپ بسیار اهمیـت دارد . اولیـن کاری که باید انجام دهید ، این است که بیمار را بخوابانید و پاهای او را بلند کنید تا خون به مغز بیمار برسد . از دادن قند و از این جور چیزها به بیمار جدا خودداری کنید چرا که ممکن است باعث خفگی بیمار شود . بگذارید بیمار حالش جا بیاید آن وقت به سرعت تنفس و نبض بیمار را بررسی کنید . اگر بیمار نه تنفس داشت و نـه نبـض به سرعت به اورژانس اطلاع دهیـد و تا وقتی که اورژانس بیایـد ، اقدامات احیـا اعم از ماساژ قلبـی و تنفس دهان به دهان را انجام دهید .اگر شما بیماری هستید که این احساس را دارید که به زودی غش خواهید کرد ، فورا بنشینید و به جلو خم شوید یا به روی زمین دراز بکشید و پاهایتان را بلند بکنید تا خون به مغزتان برسد .                                                                                                                          فراموش نکنید که غش کردن یا سنکوپ نشانه بسیار خطرناکی از یک بیماری داخلی مهم است از این رو به سرعت بیمارتان را پیش یک پزشک منخصص مغز و اعصاب ببرید

 


آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic