مجله ی اینترنتی ایرانیان،بورس،فرابورس،سیگنال سهام،فانوس،Mohsen Rezaei،تحلیل
مجله اینترنتی ایرانیان

ترین های جهان رایانه

کوچکترین روبات
کوچکترین روبات دنیا ، روبات میکروسکوپی موسیو میکروبات می باشد که توسط شرکت ژاپنی Seiko Epson در سال ۱۹۹۲ ساخته شده است. این روبات کوچک و حساس کمتر از یک سانتی متر قد دارد و وزنش ۵/۱ گرم است. در ساخت آن از ۹۷ قطعه مجزا متعق به ۲ ساعت مچی استفاده شده است. در یک رقابت بین المللی مکانیزم های میکروسکوپی ، جایزه اول به این میکرو بات تعلق گرفت
بزرگترین موتور جستجو
گوگل با داشتن تقریبا ۴/۲۸۵ میلیارد صفحه این رکورد را به خود اختصاص داده است. این شرکت توسط لری پیج و سری جی برین پایه گذاری شده است و اولین دفتر کار آن گاراژی در کالیفرنیا بوده است. این گاراژ در سال ۱۹۹۸ و با چهار کارمند کارش را آغاز کرد.
 
بزرگترین کتابفروشی آنلاین
سایت آمازون که پدربزرگ سایت های تجارت اکترونیکی نیز محسوب می شود بزرگترین کتابفروشی دنیا به شمار می رود. در سال ۱۹۹۴ موسس این سایت یعنی جف بزوس دریافت که اینترنت با رشد سالانه ای تقریبا برار ۲۰۰ درصد در حال توسعه است. با این حساب ساده وی درهای مجازی کتابفروشی آمازون را در سال بعد به روی ۱۳ میلیون مشتری از ۱۶۰ کشور دنیا باز نمود. کاتالوگ آمازون شامل ۷/۴ میلیون کتاب ، سی دی ، ویدیو ... آن را به عنوان بزرگترین کتابفروشی اینترنتی مطرح می سازد.
گران ترین نام اینترنتی
نام دامنه business.com در اول دسامبر ۱۹۹۹ به مبلغ ۶/۴ میلیون پوند به فروش رسید. فردی ۳۸ ساله با نام مارک این دامنه را در سال ۱۹۹۶ از یک شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنت در انگلیس با قیمت ۱۵۰ هزار دلار خریده بود. در همان سال فرزند مارک در یک بخت آزمایی در تگزاس ۲۱ میلیون دلار برنده شد. مارک علاوه بر آن که یک مغز متفکر اقتصادی است یک همسر فداکار نیز به شمار می رود . وی پس از فروختن دامنه گل های الکترونیک eflowers.com به مبلغ ۲۵ هزار دلار و پرداخت ۵۰ سنت به وی برای هر فروش انجام شده در این سایت از مسوولان اداره کننده این سایت قول گرفت تا پایان عمر همسرش هر ماه ۱۲ شاخه گل رز برای وی ارسال کنند
بیشترین صرفه جویی انجام شده در مصرف کاغذ از طریق اینترنت
شرکت پستی Federal Express در آمریکا بیشترین صرفه جویی در مصرف کاغذ را انجام داده است. این شرکت مدعی است که از هنگام آن لاین نمودن سیستم ردیابی مرسولات خود ، سالانه ۲ میلیارد برگ کاغذ صرفه جویی نموده است
بیشترین سوالات پرسیده شده به صورت آنلاین
در روز ۱۷ ماه مه سال ۱۹۹۷ از آقای Paul McCartney در یک مصاحبه اینترنتی ظرف مدت ۳۰ دقیقه بیش از ۳ میلیون سوال شد . او در این حضور اینترنتی آلبوم Flaming Pie را معرفی نمود.
سریع ترین رشد یک شرکت اینترنتی
سایت Napster که به اشتراک گذاری فایلهای موسیقی از طریق اینترنت می پرداخت این رکورد را به نام خود ثبت نموده است. این سایت سبب شد شان فانینگ که موسس آن است خیلی زود به جمع ثروتمندان بزرگ بپیوندد.
اولین اخبار گوی مجازی
در روز ۱۹ آوریل ۲۰۰۰ ، آنانوا که یک زن اخبار گوی مجازی می باشد اولین برنامه اخبار خود را از طریق سایت Ananova.com پخش نمود. آنانوا در حقیقت یک اخبارگوی رایانه ای است که طوری برنامه ریزی شده است تا شبیه یک گوینده خبر واقعی عمل نماید ، بدین ترتیب که به اخبارهایی که می گوید به نوعی واکنش احساسی نشان می دهد.
بیشترین دامنه در اینترنت
این رکورد که در آوریل ۲۰۰۰ ثبت شده است متعلق به کشور آمریکا می باشد. در آن تاریخ از ۱۵۷۱۹۴۶۲ دامنه ثبت شده در اینترنت بیش از ۱۱ میلیون دامنه آمریکایی بوده است
بزرگترین ارایه دهنده پست الکترونیک
هات میل این عنوان را در اختیار دارد.در آوریل سال ۲۰۰۰ هات میل با بیش از ۶۰ میلیون مشترک به عنوان دارنده این رکورد شناخته شد .
بزرگترین کافی نت
کافی نت شرکت Easy Everything در نیویورک ، اولین کافی نتی بود که این شرکت در آمریکا افتتاح نمود. این کافی نت رکورد بزرگترین کافی نت را که پیش از آن در اختیار یک کافی نت دیگر این شرکت در لندن بود ، از آن خود کرد. این کافی نت در دو طبقه مجزا قرار دارد.


  20 نکته مهم و کاربردی ویندوز

1. از تركیب Alt+tab استفاده كنید
با كلیك كردن روی برنامه های موجود در نوار ابزار می توانید آن ها را فراخوانی كنید اما اگر آیكون برنامه ها كوچك باشند یا نام برنامه های فعال به طور كامل دیده نشوند،آن وقت استفاده از این روش كمی سخت می شود. به جای آن می توانید از تركیب كلیدهای Alt+tab به طور متناوب امكان حركت بین برنامه هایی كه در taskbar دیده نمی شوند را هم در آنجا ملاحظه كنید.
2. كلید ویندوز و كلید Application
اگر از صفحه كلید استفاده می كنید ولی كلید ویندوزو Application ( كه به جای كلیك سمت راست ماوس كار می كند ) در آن وجود ندارد یا كار نمی كند، می توانید از تركیب Ctrl+Esc و Shift+F10 استفاده كنید.
3. پنجره های گم شده را پیدا كنید
گاهی اوقات بعضی از پنجره ها، خارج از كادر قابل دیدن دسكتاپ قرار می گیرند. تنها راه برگردادن آن ها، استفاده از صفحه كلید است. كلیدهای Alt+space منوی سیستمی ویندوز را ظاهر می كنند كه معمولا” در گوشه چپ بالای صفحه قرار دارد. با زدن كلید M برای حركت و استفاده از كلیدهای مكان نما می توان آن را به محدوده قابل دیدن دسكتاپ آورد. .
4. استفاده از «پاكسازی دیسك»
سیستم های كامپیوتری معمولا” دارای انبوهی از فایل های بدون استفاده هستند كه سیستم را كند می كنند و یافتن فایل های مورد نظر را نیز دشوار می سازد. برای رفع این مشكل به منوی start رفته و مسیر programs و بعدAccessories و بعدTool System و سپسDisk Cleanup را طی كنید. «پاكسازی دیسك» مقدار فضایی كه در اثر این پاكسازی آزاد می شود را محاسبه می كند و به شما اعلام می كند. خالی كردن سطل بازیافت و حذف فایل های موقت اینترنتی از جمله راه های آزاد سازی فضای كامپیوتر هستند. موارد مودر نظرتان را علامت زده و OK را بزنید تا بقیه كار انجام شود.
5. اندازه سطل بازیافت را تغییر دهید
ممكن است از دیدن فضایی كه پس از خالی كردن سطل بازیافت به كامپیوترتان بر می گردد، شگفت زده شوید. به طور پیش فرض ویندوز حدود10 درصد از هر درایو را به سطل بازیافت اختصاص می دهد. این موضوع مربوط به زمانی بود كه ظرفیت دیسك ها كم بود اما اكنون اگر شما یك درصد از یك درایو بزرگ را به این كار اختصاص دهیدهم ، باز فضای زیادی در اختیار سطل بازیافت قرار داده اید. پس برای تغییر این اندازه، روی سطل بازیافت كلیك راست كرده و به properties بروید و اندازه جدید را تعیین نموده و OK كنید.
6. برنامه های بدون استفاده را كنار بگذارید
برای حذف برنامه هایی كه اصلا” استفاده نمی كنید یا به ندرت مورد استفاده قرار می دهید، از طریق Control Panel به Add\Remove Programs بروید. ممكن است بعضی برنامه های نا شناخته را از آن جا ببینید كه توسط خود سیستم مورد استفاده قرا می گیرند. اما اگر برنامه های كاربردی دارید كه مدت طولانی بلااستفاده مانده اند، در حذف آن ها تردید كنید.
7. برنامه Outlook Express را پاكسازی كنید
بهتر است نگاهی به فولدر پیام های برنامه Outlook Express بیندازید. وقتی شما پیامی را حذف می كنید یا به فولدر دیگری می فرستید، برنامهOE فقط آن را علامت گذاری می كند و به واقع آن را حذف نمی كند. پس روی فولدر Deleted ltems در برنامه OE كلیك راست كنید و آن را به طور كامل تخلیه نمایید.
8. از جزییات سخت افزارها مطلع باشید
در بسیاری از مواقع دانستن جزییات سخت افزاری كامپیوترتان به رفع مشكلات پیش آمده كمك می كند. برای این كار نیاری به باز كردن بدنه كامپیوتر نیست. روی My Computer كلیك راست كنید properties را انتخاب كنید. یا می توانید از Control panel روی آیكون System كلیك كنید. با توجه به نسخه ویندوز شما روی زبانه Device Manager یا دكمه Device Manage در زبانه Hardware كلیك كنید. در این حالت فهرستی از سخت افزارهای موجود روی كامپیوترتان ظاهر می شود كه بر اساس type مرتب شده اند. با دوبار كلیك روی دستگاهی كه می خواهید جزئیاتش را بدانید ، صفحه مربوط با اطلاعات آن ظاهر می شود
.
20 نکته مهم و کاربردی ویندوز (ادامه)

10. از System information بیشتر یاد بگیرید
یكی از جاههایی كه می توان از اطلاعات خوبی راجع به سیستم به دست آورد همان System information است. از منوی استارت مسیرprograms و Accessories و System Tools و System information را طی كنید تا به منابع سخت افزاری و گروه بندی اجرا برسید. ممكن است كه نتوانید تمامی اطلاعات آن را مطالعه كنید یا همه آنها را متوجه نشوید، ولی می توانید اطلاعات آن را در یك فایل متنی ذخیره كنید و برای مراجعات بعدی نگهداری نمایید .
11.
چه چیزهایی در حال اجرا هستند
بعضی برنامه ها خودشان نصب می كنند تا به طور خودكار از start-up اجرا شوند و چه بخواهید چه نخواهید بخشی از حافظه و پردازنده را اشغال می كنند. در ویندوزهای 98 و xp و me می توان برنامه هایی را كه مایل نیستند را از طریق زبانه startup از برنامه MSCONFIG حذف نمایید. ( این برنامه را از طریق كادر Run می توانید اجرا كنید). در ویندوز 2000 باید از برنامه های كمكی دیگری استفاده كنید. از طریق برنامه MSCONFIG می توانید برنامه های زیادی را غیر فعال كنید اما اگر System tray را هم غیر فعال كنید انگاه چیزهایی مثل ساعت را نیز از دست خواهید داد.
12.
استفاده بهتر از پردازنده
با زدن كلیدهای Ctrl+Alt+Del می توانید Task Manager را اجرا كنید تا ببینید كه چه برنامه هایی در حال اجرا هستند. در ویندوز 98 و Me فهرست ساده ای از برنامه های در حال اجرا را می بینید و در ویندوز xp و 2000 ، فهرست پروسه های فعال ، میزان حافظه مورد استفاده و زمان اشتغال شده از CPU نیز دیده می شود.
13.
از راهنمای ویندوز استفاده كنید
اگر با كامپیوترتان مشكلی دارید، می توانید از راهنمایی خود ویندوز كمك بگیرید. برای این كار از منوی start به Help بروید و موضوع مورد اشكال را در كادر مربوط تایپ كنید.اگر جواب مورد نظرتان را پیدا نكردید سعی كنید عبارات دیگری را امتحان كنید. تا به جواب مورد نظرتان نزدیك تر شوید.
14.
پیام های خطا را یادداشت كنید
هنگام بروز بعضی اشكالات در كامپیوتر ، پیام های خطایی نیز صادر می شود گاهی بهتر است این پیام ها را یادداشت كنید تا درباره آن ها مطالعه نمایید. در ویندوز 2000 و xp با زدن كلید های ctrl+c می توانید اغلب پیام های خطا را در clipboard ذخیره كنید و بعد آن را در برنامه ای مانند Notepad ثبت كنید، می توانید پیام خطا را یادداشت كنید یا با زدن Alt+printscreen یك نمای گرافیكی از آن را ثبت كنید و در برنامه ای مانند paint آن را ذخیره نمایید تا مورد استفاده مراجعات بعدی باشند.
15.
استفاده از پایگاه دانش مایكروسافت
محل بعدی كه برای كسب راهنمایی می توانید به آن مراجعه كنید، پایگاه دانش مایكروسافت یا Microsoft Knowledge Base است. به نشانی http://support.microsoft.com/ بروید و مشكل خود را با چند كلمه تایپ كنید مثلا”shutdown problem و یا قسمتی از پیام خطایی كه دریافت كرده اید را بنویسید تا این پایگاه اطلاعات مناسبی را در همان رابطه در اختیارتان قرار دهد.
16.
خط فرمان قدیمی
همه دانش آموزان قدیمی مدرسه DOS ، به خاطر دارند كه همه برنامه ها و عملیات مدیریت فایل ها از طریق خط فرمان ( Command prompt ) انجام می گرفت. هنوز هم كارهای زیادی را می توان از طریق همان پنجره تك رنگ خط فرمان در ویندوز انجام داد. پنجره ویندوز اكسپلورر می تواند نمایش خوبی از وضعیت فایل های موجود در سیستم بدهد اما با خط فرمان كارهای بهتری می توان انجام داد. البته از هر دوی آنها می توان به طور تركیبی استفاده كرد. وقتی شما یك فایل یا فولدر را از اكسپلورر بكشید و داخل پنجره خط فرمان بیندازید نام مسیر كامل آن در خط فرمان ظاهر می شود. مثلامی توانید در خط فرمان بنویسید CD ( به معنای Change Directory ) و سپس فولدر مورد نظر را به درون آن پنجره بكشیدو رها كنید. سپس Enter را بزنید تا دایر كتوری جاری به نحوی كه گفته اید تغییر كند. و بر عكس اگر در خط فرمان بنویسید explorer\e,. , پنجره ویندوز اكسپلورر در فولدری كه شما داخل آن هستید باز خواهد شد.
17.
از دستور DlR استفاده كنید
دستور DlR ( به معنای Directory ) فهرستی از فایل های موجود در فولدر جاری را نشان می دهد. اما اگر بخواهید فایل های پنهان و فایل سیستمی نیز نشان داده شوندباید از DlR\A استفاده نمایید. همچنین می توانید از فرمان ATTRlB برای نمایش یا تغییر مشخصه ها یا Attribute فایل ها استفاده نمایید.
18.
استفاده از Xcopy
ویندوز اكسپلورر می تواند فایل ها یا فولدرهای مورد نظرتان را به محل دیگری كپی نمایید. برای آن كه كنترل بهتری روی این كار داشته باشید می توانید از دستور Xcopy در خط فرمان استفاده نمایید. Xcopy این امكان را به شما می دهد كه فایل هایی را كپی كنید كه دارای یك یا چند مشخصه خاص باشند یا فایل هایی را كپی كنید كه بعد از تاریخی خاص ایجاد شده اند یا تغییر كرده اند و یا حتی فقط فایل هایی را كپی كنید كه مثلا” خصوصیت آرشیوی دارند. به غیر از اینها با این دستور می توانید فایل های خاص را داخل زیر شاخه ها پیدا و كپی كنید و یا فقط فایل های آرشیوی را دوباره نویسی كنید. با نوشتن فرمان xcopy\? می توانید فهرست همه كاربردهای این دستور را ببینید. چون تعداد سوییچ هایی كه این دستور را به خود می گیرند زیاد است و در یك صفحه جا نمی گیرد می توانید با فرمان xcopy\?xcopy.txt همه دستورات در فایل متنی با نام xcopy ذخیره نمایید.
19.
اجرای برنامه ها از خط فرمان
برای اجرای یك برنامه از خط فرمان فقط كافی است كه نام آن را بنویسید. برای باز كردن فایل های داده ای می توانید از فرمان START XCOPY.TXT تا فایل مورد نظر در برنامه Notepad باز شود.
20.
خط فرمان برای یافتن فایل ها
همان گونه كه فرمان DlR می توانید فایل هایی مورد نظر شما را پیدا كند. فرمان FOR نیز می تواند عمل گفته شده را روی فایل های گفته شده اجرا نماید، به عنوان نمونه دستور زیر همه فایل های موجود در دایركتوری جاری كه نامشان project1 است را پیدا می كند و هر كدام را در برنامه متناظرشان باز می كند : DO START %7 ( PROJECT1.* ) FOR %7 IN علامت 7% نشان دهنده یك متغیر است كه به جای آن می توانید هر حرفی بگذارید . هر فایلی كه با فایل درون پرانتز منطبق باشد، دستور بعد از DO تكرار می شود . در ویندوزهای 2000 و XP ، فرمان FOR كارهای بیشتری هم انجام می دهد. برای دیدن همه ویژگی های این دستور و ذخیره آن در یك فایل متنی تایپ كنید: FOR\?FORHELP.TXT
برای دیدن همه دستوراتی كه در خط فرمان قابل استفاده هستند بنویسید HELP>HELP.TXT و فایل ایجاد شده را در ویرایشگری مانند Notepad بخوانید.


فوتبال طبیعی با PES 2010 | اوریجیال
آموزش زبان عربی
-->
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic