مجله ی اینترنتی ایرانیان،بورس،فرابورس،سیگنال سهام،فانوس،Mohsen Rezaei،تحلیل
مجله اینترنتی ایرانیان

استفاده ی حرفه ای از Command prompt ویندوز


با این آموزش شما می توانید همانند یک کاربر حرفه ای از این امکان ویندوز استفاده کنید . ما در این آموزش دستورات حیاتی و پیشرفته ی ویندوز را به شما آموزش می دهیم و قابلیت های این ابزار کارآمد را به شما می نمایانیم.

دستور BOOTCFG

 

با این دستور می توانید اطلاعاتی در مورد فایل BOOT.INI بدست آورید یا از آن گزارش تهیه کنید ، آن را تغییر دهید و یا حتی آن را حذف کنید . (توصیه ی من به شما این است که آن را تغییر ندهید).همچنین شما می توانید از طریق فایل BOOT.INI تغییراتی در بوت سیستم به وجود بیاورید. این فایل برنامه ها و دستوراتی را که در آن قرار دارد را هنگام بوت سیستم اجرا می کند و یکی از فایل های حیاتی و مهم ویندوز است.دستورات فرعی این دستور بسیار زیاد می باشد و در این مجال نمی گنجد.(این دستور ها زمانی آموزش داده می شوند که شما از طریق ما در برترین وب سایتها عضو شوید.برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحه ی اول آموزشهای مربوط به تجارت الکترونیک را مطالعه کنید)

 

 

به فاصله های بین دستورات دقت کنید

از دستور CLS برای پاک کردن صفحه استفاده کنید

توجه کنید که کامند پرامپت به تک تک حروف نیاز دارد تا بتواند دستور را اجرا کند و اگر در تایپ دستور اشتباه کنید دستور اجرا نمی شود .

امکان دارد در سیستم های مختلف این دستورات فرق کند . اما دلسرد نشوید چون این دستورها تا حد زیادی شبیه به یکدیگرند.

 

 

استفاده ی حرفه ای از Command prompt ویندوزدستور DEFRAG

با این دستور میتوانید درایو های خود را بهتر مرتب سازی کنید و عملکرد سیستم خود را بهبود بخشید.

اولین دستور را به صورت زیر وارد کنید و سپس آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید . با این دستور شما می توانید به جزئیات نوشتن این دستور پی ببرید و از آن بهتر استفاده کنید.

DEFRAG /?

این دستور ابتدا HELP برنامه را صدا می زند و سپس گزارش مربوط به دفرگ را برای شما نمایش می دهد. جزئیات همه ی  دستورات از این طریق نمایش داده می شوند .

DEFRAG F: -a

این دستور درایو فراخوانی شده را آنالیز می کند و نتیجه آنالیز را به صورت متنی نمایش می دهد . اگر دفراگمنت نیاز باشد پیامی مبنی بر انجام آن صادر می کند و اگر نیاز نباشد پیامی مبنی بر عدم انجام آن صادر می کند .

DEFRAG F: -F

این دستور دفراگمنت را بدون نمایش عملیات آنالیز اجرا می کند و حتی اگر فضای خالی درایو نیز بسیار کم باشد این کار را انجام می دهد.

DEFRAG F: -V

این دستور گزارش قبل و بعد از دفراگمنت را نمایش می دهد و شما می توانید از میزان عملیات انجام شده کاملا مطلع شوید.

چرا برای انجام دفراگمنت در درایو به فضای خالی در آن درایو نیاز داریم.

همانطور که می دانید دفراگمنت سرعت ، دقت ، و ... از دست رفته ی ویندوز را باز میگرداند و با مرتب سازی اطلاعات به هم ریخته ی درایو باعث می شود که سیستم قدرت خود را باز یابد . حالا برای اینکه اطلاعات را جابه جا و مرتب کند نیاز به جایی دارد تا فایلهایی که جابه جایی آنها ضرورت دارد را موقتا در آنجا نگه داری کند .
  استفاده ی حرفه ای از Command prompt ویندوز

دستور DISKPART

DISKPART

با این دستور می توانید اطلاعاتی در مورد پارتیشن دیسک سخت خود ، ورژن پارتیشن ،قانون کپی رایت ، و شماره ی کامپیوتر به دست آورید .

DISKPART /?

استفاده از راهنمای دستور

DISKPART /S

متاسفانه من در این مورد اطلاعات زیادی ندارم چون موقع اجرای آن به من پیام عدم توانایی اجرا می دهد .

دستورDRIVERQUERY

DRIVERQUERY

با این دستور شما از درایور های موجود در رایانه ی تان ، سیستم فایل ، باس ها و درگاه های سخت افزاری سیستم ، سرویس های امنیتی سیستم ، و ...  یک گزارش تهیه می کنید  . و می توانید از جزئیات و راه های دیگر ورود به سیستم با خبر شوید . جزئیات این دستور را توضیح می دهیم.

MODULE NAME

نام ماجول است که سیستم از طریق این نام ماجول را شناسایی می کند .

DISPLAY NAME

نام نمایشی ماجول است که از این طریق ما می توانیم ماجول را شناسایی کنیم.

DRIVER TYPE

نوع درایور را مشخص می کند که معمولا دو نوع است . 1-KERNEL       2-FILE SYSTEM

KERNEL

نوع ماجول کرنل از نوع های هسته ی سیستم است که برای ادامه ی کار سیستم بسیار حیاتی هستند. این ماجول ها ،ماجول های پایه ای سیستم هستند که اساس کار سیستم ، چه سخت افزاری و چه نرم افزاری را تعیین می کنند .

FILE SYSTEM

نوع ماجول،( فایل سیستم )از نوع ماجول های مدیریتی سیستم است که سیستم فایلی را مشخص می کند .

LINK DATE

تاریخ اتصال این ماجول به سیستم . گمان کنم هنگامی که برنامه ای را نصب می کنیم یا ویندوز نصب می کنیم این ماجول ها به سیستم اضافه می شوند .

دستور PERFMON

PERFMON

این دستور برنامه ی performance را اجرا می کند که یک برنامه ی مفید جهت اطلاع از وضعیت پردازنده ، دیسکت فیزیکی (هارد دیسک)و مموری سیستم است و میزان استفاده از ابزار های بالا را بر اساس واحد های خاص هر کدام نمایش می دهد . در زیر به توضیح قسمت های مختلف این برنامه می پردازیم .

COLOR

رنگ مربوط به هر قسمت را نشان میدهد .

COUNTER

واحد اندازه گیری این ابزار ها را نمایش می دهد.

OBJECT

نوع ابزار مورد نظر را نشان می دهد(مموری ، هارد دیسک ،پردازنده)

COMPUTER

نام کامپیوتر شما می باشد که در هنگام نصب ویندوز این نام برای رایانه انتخاب می شود . این نام را در آموزش های بعدی نیاز داریم . لطفا آن را به خاطر بسپارید .(هدف از آموزش این دستور فهمیدن این نام بوده است) البته این نام را می توان از راه های بسیاری به دست آورد


مطالب مرتبط با فناوریبهترین تبلت های اندرویدی برای بازی کدام ها هستند؟,تبلت,ای ام دی
تبلت یا لپ تاپ کدام یک بهتر است,تبلت,لپ تاپ

Photoshop cs3 آموزش
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic