مجله ی اینترنتی ایرانیان،بورس،فرابورس،سیگنال سهام،فانوس،Mohsen Rezaei،تحلیل
مجله اینترنتی ایرانیان

مدارک بین المللی مایکروسافت

   مدرك MCSA: مدرك MCSA Microsoft Certified System Administor به افرادی داده می‌شود كه در زمینه مدیریت شبكه و محیط‌های سیستمی مبتنی بر سیستم عامل‌های ویندوز، مهارت كافی داشته باشند.
درحال حاضر، این مدارك روی ویندوز 2000 داده می‌شود و برای كسب آن باید از توانایی مدیریت این سیستم عامل و مدیریت شبكه با استفاده از آن برخوردار بود. كسی نامزد دریافت این مدارك می‌شود و برای كسب آن در آزمون شركت می‌كند. باید 6 تا 12 ماه تجربه پیاده كردن و مدیریت یك سیستم عامل روی رایانه شخصی، پیاده كردن و مدیریت یك سیستم عامل روی شبكه و مدیریت شبكه‌هایی با بیش از 200كاربر را داشته باشد.

مدرك MCSE:       افرادی كه به تحلیل نیازهای یك طرح تجاری، طراحی و پیاده كردن یك زیرساخت مبتنی بر محصولات و سیستم عامل‌های مایكروسافت می‌پردازد و بر این اساس ، راه حل‌هایی را به كارفرمایان ارائه می‌دهند. مدرك Microsoft Certified Systems Engineer را به عنوان تایید توانایی‌هایشان اخذ می‌كنند. در واقع، این مدرك برای مهندسان سیستم، مهندسان پشتیبانی فنی، تحلیلگران سیستم، تحلیلگران شبكه و مشاوران فنی مناسب است. این مدرك، از پرطرفدارترین و معروف‌ترین مدارك فنی به حساب می‌آید.كسی كه برای كسب این مدرك اقدام می‌كند، باید دست كم تجربه‌ای یك ساله در پیاده كردن و مدیریت یك سیستم عامل تحت شبكه با 2000 كاربر و در 5 نقطه فیزیكی داشته باشد. علاوه بر آن، نامزد MCSE باید دست كم یك سال تجربه در زمینه پیاده كردن و مدیریت سیستم عامل روی رایانه شخصی و طراحی زیرساخت شبكه داشته باشند.

مدرك MCDBA : مخفف عبارت Microsoft Certified Database Administrator به مدیران پایگاه داده‌های DATABASE SQL اختصاص دارد. كه به طراحی، پیاده سازی و مدیریت این كارگزار (Server) مشغولند. در حال حاضر، این مدرك روی SQL Server 2000 ارائه می‌شود.

مدرك MCT: دارندگان مدرك ( MCT (Microsoft Certified Trained استادانی هستند كه از سوی مایكروسافت، برای تدریس و آموزش دوره‌های مایكروسافت تاییده شده‌اند. برای دریافت این مدرك باید یكی از دیگر مدارك MCP را داشت.

    مدرك MCAD : كه مخفف عبارت Microsoft Certified Application Developer می‌باشد. مدركی است برای كسانی كه از فناوری‌های مایكروسافت برای توسعه و نگهداری برنامه‌های كاربردی، برنامه‌های تحت وب و سرویس‌های داده ای استفاده می‌كنند. افرادی كه به XML یا.NET تسلط دارند و از آنها برای ارائه برنامه‌های مختلف استفاده می‌كنند. در این گروه قرار می‌گیرند. كسانی كه برای دریافت این مدرك، نامزد می‌شوند باید یك یا 2سال تجربه در این زمینه داشته باشند. برنامه نویسان، تحلیلگران برنامه و تولیدكنندگان نرم‌افزار می‌توانند برای كسب این مدرك اقدام كنند.
 

   مدرك MCSD: دارندگان مدرك Microsoft Certified Solution Develper افرادی هستند كه با فناوری‌ها، سیستم‌های عامل و معماری ویندوز، راهكارهای مناسبی را برای صاحبان صنایع و تجارت طراحی كرده و توسعه می‌دهند. دست كم یك تجربه 2ساله كاری برای خواستاران این مدرك لازم است. مهندسان نرم‌افزار. تحلیلگران و تولیدكنندگان برنامه‌های كاربردی و مشاوران فنی كسانی هستند كه داشتن این مدرك را به آنها توصیه می‌كنیم.
 

   مدرك MOS : Microsoft Office Specialist به كسانی داده می‌شود كه در كار با مجموعه نرم‌افزارهای Office یعنی Word,Excel, outlook,powerpoint, Access و MS project مهارت كافی داشته باشند. از آنجا كه مجموعه Office در بیش از 100كشور و با 18 زبان در اختیار كاربران قرار می‌گیرند. می‌توان آن را فراگیرترین مدرك مایكروسافت دانست. بد نیست بدانید كه ماهانه 32هزار نفر در سراسر دنیا این مدرك را دریافت می‌كنند.
 

   مدرك Microsoft Office Specialist Master Instructor : این مدرك به كسانی داده می‌شود كه برای تدریس بخش‌های مختلف Office مهارت كافی داشته باشند. خواستاران این مدرك باید دست كم از 2 سال تجربه تدریس این نرم‌افزارها بهره مند باشند.


  سه روش توصیه شده مایکروسافت برای بالا بردن امنیت سیستم عامل

مایكروسافت در سایت www.Microsoft.com/Security/protect  سه روش را برای بالا بردن امنیت سیستم عامل ویندوز اعلام كردكه عبارتند از:

1)      استفاده از فایروال برای ارتباط با اینترنت

2)      بروز رسانی سیستم عامل

3)      استفاده از ویروس كش و بروز رسانی آن

پیشنهاد مایكروسافت استفاده از فایروال، چه به صورت نرم افزاری یا سخت افزاری برای جلوگیری از نفوذ و دسترسی هكرها، ورود ویروس و یا Worm ها، می باشد.

از دیگر راهكارها بروز رسانی سیستم عامل می باشد این كار با استفاده از ابزار اتوماتیك، صورت خواهد گرفت كه از ویندوز نسخه 2000  و سرویس پك 3 به بعد روی ویندوز تعبیه شده است.

این توصیه ها به شرح زیر می باشند:

  رویه و روال مشخص جهت محكم سازی هر كامپیوتری كه در شبكه قرار دارد و به اصطلاح با دنیای خارج در ارتباط است.

هرگز ویندوز را با تنظیم های پیش فرض برای استفاده در شبكه نصب نكنید، حتی اگر شبكه‌ی كاملا" امن شده دارید. زیرا سیستم عاملی كه با تنظیمات پیش فرض نصب شده باشد بسیاری از موارد و مسائل امنیتی نظیر نرم افزار های و یا سرویس های اضافی را به همراه دارد.

هرگز كامپیوتری را كه قبلا" از اینترنت قابل دسترس بوده را در داخل شبكه امن خود قرار ندهید. هر ایستگاه كاری كه بدون محافظت روی اینترنت قرار داشته باشد، حتی در مدت كوتاه،  می بایست  از ابتدا نصب و راه اندازی شود تا بتواند در شبكه داخلی مورد استفاده قرار گیرد كه در صورت استفاده امنیت سازمان را با خطر مواجه خواهد ساخت.

پورت های اضافی ایستگاه كاری خود را ببندید. برای پیدا كردن پورت های باز روی كامپیوتر، ابزارهای فراوانی وجود دارد كه نمونه ای از آنها nmap می باشد. برای پیدا كردن پورت های باز روی ایستگاه كاری ویندوز با استفاده از دستور netstat –a میتوانید پورت های باز روی كامپیوتر خود را مرور كنید.

  سرویس های اضافی روی كامپیوتر خود را غیر فعال كنید. حتی اگر این سرویس ها  پورتی را روی كامپیوتر شما باز نكرده باشند.

از Pc firewall ها استفاده كنید. این كار روشی برای دفاع در عمق (Defence-in-depth) می باشد.  به عنوان نمونه، فایروال ویندوز XP، Securepoint Personal Firewall & VPN Client ، Zone Alarm، Tiny firewall از این دسته می باشند.

تشخیص سرویس و برنامه هایی كه حساس هستند و می بایست همیشه در  دسترس بوده همچنین برای سازمان حیاتی میباشند، مانند سرویس پست الكترونیك یا اینترنت، ....  و نصب وصله های امنیتی و بروز رسانی این نرم افزار ها.

  سرویس هایی كه دسترسی بیشتری به آنها مورد نیاز است مانند Email،File sharing، LDAP، FTP را روی یك دستگاه كه سخت افزار مناسبی ندارد، راه اندازی نكنید. سرویس های نصب شده روی سرورها را بررسی كنید و نیاز های سخت افزاری هر یك را با توجه به پیشنهاد تولید كننده آن تهیه كنید.

از نسخه های امن سرویس ها و نرم افزارهای موجود استفاده كنید به طور مثال SSH به حای Telnet، IMAP به جای POP3 و SecureFTP به جای FTP.

استفاده از نرم افزار هایی جهت كنترل دوره ای ایستگاه كاری، برای تشخیص اینكه چه پورت هایی و چرا روی كامپیوتر باز شده اند.

استفاده از رمز های عبوری مطمئن و تعویض آنها به صورت دوره ای، پیشنهاد مایكروسافت  هر 64 روز یا زودتر است.

بسیار مطمئن و بدون خطر عمل كنید. نرم افزارهایی را كه صد در صد از آنها مطمئن نیستید روی كامپیوتر نصب و یا اجرا نكنید. در مورد پیوست نامه های دریافتی مراقب باشید و حتما"  آنها  را توسط آنتی ویروس كنترل كنید. فایلهایی را كه پس از نصب نرم افزار ها به صورت سابقه نگهداری می شود، پاك كنید. واز رمز نگاری استفاده نمایید.

  كارآیی( Performance) سیستم عامل خود را كنترل كنید. این كار را با استفاده از مدیریت وظیفه (Task manager) می توانید انجام دهید

از سیستم های آشكار ساز(IDS) برای ایستگاه های كاری و یا سرورهای مهم(HIDS) استفاده نمایید. HIDS (Host Base Intrusion Detection) هرگونه ترافیك غیر معمول و یا حتی تغییرات فایل ها را نیز اعلام كند. نكته قابل توجه در مورد آشكار سازها این است كه مدیران شبكه یا امنیت می بایست این گزارش ها را بررسی كرده و موارد و مشكلات ثبت شده را برطرف سازند


 
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات